[quote]Přestože byla zřejmě příčinou železničního neštěstí u bavorského Bad Aiblingu lidská chyba, Německo by nemělo na železnici zavádět plně automatický bezpečnostní systém. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Alexander Dobrindt, který o nehodě z minulého týdne, jež si vyžádala 11 obětí, mluvil s poslanci dopravního výboru Spolkového sněmu. Podle Dobrindta musí na bezpečnost dohlížet i lidé pro případ, že by počítačové systémy selhaly.[/quote]

Ve všech zabezpečovacích systémech existuje princip, že by neměl rozhodovat počítač, ale měl by nad tím mít dohled člověk. Tento princip bychom neměli opouštět. Kdyby došlo v automatickém systému k chybě, počítač by ji sám nerozpoznal. Proto musí být konečné rozhodnutí na člověku,“ řekl ministr.

Uvedl také, že současný zabezpečovací systém na železnici je poměrně robustní a v minulosti už odvrátil několik nehod. Podle Dobrindta je proto nyní třeba prověřit, jak přesně k nehodě u Bad Aiblingu došlo. Ministr podotkl, že i kdyby se někdo rozhodl automatické zabezpečení odpojit, systém by po něm vyžadoval odeslání informace vlakům, které už jsou na trati.

Podle vyšetřovatelů pravděpodobně zavinil nehodu z minulého týdne výpravčí, který umožnil zároveň vjet dvěma protijedoucím vlakům na jednokolejnou trať. Německá média spekulují o tom, že odpojil systém automatického zabezpečení, aby umožnil průjezd zpožděného spoje. Nehoda asi 50 kilometrů jihovýchodně od Mnichova si vyžádala 11 obětí na životech a více než 80 zraněných.

Policie vyšetřuje devětatřicetiletého výpravčího pro podezření zabití z nedbalosti. Muži hrozí až pětileté vězení.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno