[quote]Na brněnském královopolském nádraží ve středu zastavil Legiovlak, který je pojízdným muzeem československých legií na Rusi. Lidé mohli nahlédnout do nového vagonu, ve kterém je krejčovský vůz. Legiovlak bude v Brně stát do 5. listopadu, kdy odjede do Zlína, řekl Jiří Charfreitag z projektu Legie 100.[/quote]

Sestava má nyní už 11 vagonů. Ten krejčovský ještě není plně vybavený. „Postupně budeme doplňovat expozici, bude to živá ukázka toho, jak si legionáři vybavovali vozy sami,“ uvedl Charfreitag.

Jeden vagon podle něj vyjde zhruba na 700.000 korun. „Rádi bychom do konce letošního roku doplnili ještě dva vagony. Bude to velitelský vůz a promítací vůz, kde budou dobové dokumenty,“ uvedl Charfreitag. Legiovlak by měl letos ještě zastavit v Břeclavi a dalších dvou zastávkách, které nejsou definitivně potvrzené.

V Brně zastávku doplní program. V nádražní budově bude po celou dobu návštěvy instalována výstava Československé legie 1914 – 1920 a 24. října přistaví organizátoři k Legiovlaku parní lokomotivu, která běžně není součástí expozice. Ve foyer Fakulty vojenského leadershipu bude výstava Stejnokroje a výstroj československých legií, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout od 20. října do 5. listopadu. V Technickém muzeu v Brně je na 31. října připraven zábavně naučný program s názvem Na frontě ve frontě.

Legiovlak je součástí projektu Legie 100, který má připomenout odkaz zakladatelů moderního státu. Do roku 2020 projede celou Českou republiku a zavítá i na Slovensko. Mezi zrekonstruovanými vagony je i obytný vůz, plošinový vůz s obrněným automobilem nebo sanitní vagon. V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj československých legionářů na Transsibiřské magistrále.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno