[quote]Ze zemí, kam Češi nejčastěji míří na dovolenou, je placení za WC na dálničních čerpacích stanicích běžné v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Francii, Itálii či Slovinsku. Nejčastěji se poplatek pohybuje mezi 50 a 70 centy a dá se využít jako sleva na nákup v tamní prodejně. Částečně zdarma jsou toalety například na Slovensku, Polsku či v Chorvatsku, vyplývá z údajů automotoklubu ÚAMK. V Česku se u největších sítí benzínek vybírá poplatek 15 Kč pouze na několika stanicích Shell.[/quote]

Na většině z celkového počtu 178 stanic máme toalety přístupné zdarma. Na 18 nejfrekventovanějších převážně dálničních čerpacích stanicích po celé ČR máme dispozici koncept nadstandardních toalet pod názvem 2theloo, který je provozován za poplatek,“ uvedl mluvčí Shell Petr Šindler. Vydaný kupón lze podle něj v plné výši využít na nákup zboží či čerstvého občerstvení.

Zástupci Benziny, skupiny MOL, EuroOil a OMV uvedli, že na jejich pumpách se za použití WC poplatek nevybírá. „Krátkodobě jsme toalety zpoplatnili prostřednictvím turniketů na čerpacích stanicích umístěných na dálnicích, ale nakonec jsme se rozhodli toto opatření zrušit,“ dodal Mikuláš Duda, mluvčí Unipetrolu, který vlastní síť Benzina.

Předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček řekl, že považuje skoro až za nemravné, aby se za toalety na čerpacích stanicích platilo. „Rozumím ale tomu, že někteří pumpaři, zvlášť ti, kteří mají zkušenost, že u nich řada lidí zastaví, toalety znečistí a zase odjede, touto cestou jdou,“ dodal.

Podle Ředitelství silnic a dálnic by bezplatná WC měla být podmínkou u všech nových smluv uzavíraných s nájemci odpočívadel.

Zdroj: ČTK