[quote]V Liberci skončila na takzvané televizní cestě provizorní oprava tunelu, který je pod hlavní sjezdovkou areálu na Ještědu. V letošní sezoně by se tak na ní mělo lyžovat bez omezení. Za opravu město zaplatí přes 811.000 korun,sdělila mluvčí radnice Jana Kodymová.[/quote]

Nad tunelem se musela odtěžit zemina, která neúměrně zatěžovala jeho ocelový tubus. Byl deformován po celé délce, z toho v jedné třetině byl průhyb až 49 centimetrů. Hrozilo tak, že se zřítí. Podle radnice byl tunel na hraně havarijního stavu. „Odtěženo z prostoru nad tubusem bylo přesně 990 kubíků zeminy,“ uvedl vedoucí libereckého odboru majetkové správy Jaroslav Schejbal. Nad tunelem bylo asi o 70 centimetrů zeminy více, než na jaký byl projektován. Více hlíny se tam zřejmě dostalo, když Sportovní areál Ještěd odstraňoval zlom na sjezdovce.

Tunel je ve svahu na cestě, která vede k zázemí Sportovního areálu Ještěd a ke skokanským můstkům. Nad ním vede sjezdovka F10 Pod Lany. Mimoúrovňové křížení zabraňuje střetům lyžařů s auty. Před deseti lety tam jedna lyžařka po srážce s vozem zemřela. Tunel se na Ještědu stavěl v rámci příprav na lyžařské mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci konalo v roce 2009.

Odstranění zeminy bylo jen provizorní opravou. V zimě se proto budou provádět kontrolní měření. „Zda k odchylce nedochází opětovně,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela (ANO). Komplexní opravu musí město teprve připravit. Jednou z variant je, že se dovnitř tunelu umístí ještě jeden tubus, menší.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno