[quote]Ve veřejné dopravě v Jihomoravském kraji loni rostl počet cestujících, a to jak v Brně, tak mimo něj. V Brně se zvýšil o jedno procento na 395 milionů, mimo krajské město stoupl počet takzvaných osobokilometrů o 1,3 procenta na 830 milionů, vyplývá z výroční zprávy společnosti Kordis JMK ve Sbírce listin.[/quote]

Společnost je organizátorem Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Do něj bylo loni kromě brněnského dopravního podniku a Českých drah zapojeno také 22 autobusových dopravců, kteří zajišťují provoz regionálních linek a městskou hromadnou dopravu v okresních městech.

Od roku 2010 je pokryté území celého kraje, systém se však postupně rozšiřuje i do obcí v okolních krajích, jejichž spádovost je směrem na jižní Moravu. Na konci loňského roku to bylo už 57 obcí. Od loňska je integrovaná další železniční trať na Vysočinu, a to z Nedvědice přes Bystřici nad Pernštejnem až do zastávky Rovné-Divišov.

Pomaleji se rozšiřuje systém na Slovensko a ještě pomaleji do Rakouska. Na Slovensku obsluhuje sedm obcí včetně Skalice a Holíče a od loňska také Myjavy. V Rakousku jezdí do Laa an der Thaya a od loňska do Drosendorfu, v tomto případě jde více o turistickou linku.

„Výsledky za dobu existence potvrzují správný postup při tvorbě systému. Nejvýraznějším parametrem je navyšování počtu cestujících jak na území Brna, tak na území kraje,“ poznamenal ve zprávě předseda představenstva Tomáš Soukal.

Přechodný úbytek nastal pouze v roce 2009 kvůli hospodářské krizi, od dalšího roku už počty přepravených opět rostou. Snahou je obsluhovat i některé další obce jak v okolních státech, tak v okolních krajích.

Od loňského dubna také funguje mobilní aplikace Poseidon určená převážně příležitostným cestujícím, kteří mohou platit jízdné přes mobil. Do konce roku si ji pořídilo 5000 lidí, pravidelně ji využívalo 500 cestujících.

Tržby společnosti se loni i předloni pohybovaly přes 30 milionů korun a zisk okolo 700.000 korun, zaměstnává 39 lidí. Akcionáři jsou s 51 procenty Jihomoravský kraj a se 49 procenty Brno. Ti dopravcům hradí kompenzace za ztráty z osobní dopravy, dohromady přes tři miliardy korun.

Počty cestujících v IDS JMK

2014 2013 2012 2011
počet jízd v Brně (v mil.) 395 391 392 389
počet cestujících mimo Brno (v mil. osobokilometrů) 830 819 818 794

Zdroj: výroční zpráva ve Sbírce listin

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno