Zdroj: Freeimages.com

[quote]Na trať z Děčína do Oldřichova u Duchcova by se v budoucnu mohly vrátit vlaky. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) počítá v dlouhodobém horizontu s její opravou, řekl ČTK mluvčí správce kolejí Marek Illiaš. Pravidelná doprava na takzvané Kozí dráze skončila před bezmála deseti lety, kdy vypadla ze základní dopravní obslužnosti Ústeckého kraje. Hejtmanství tehdy upřednostnilo levnější autobusy. Od roku 2015 je provoz zastaven úplně.[/quote]

Kozí dráha patří mezi oblíbené lokálky v kraji. Po ukončení pravidelného provozu vypravovaly turistické vlaky města a obce a také soukromé společnosti. Kozí dráha ale postupně chátrala. Nejprve přišla výluka v úseku od Chlumce na Ústecku po Oldřichov. Trať je tady částečně rozkradená, poničená a zarostlá náletovými dřevinami. V roce 2015 skončil i turistický provoz v úseku z Děčína do Telnice. Na trať spadly pískovcové masivy.

SŽDC s opravami počítá, přesný termín ani náklady ale nezná.

„V dlouhodobém horizontu se zprovozněním počítáme, ovšem sanace skalních masivů a oprava trati si vyžádá investice v řádech desítek milionů korun,“ uvedl Illiaš.

Opravit i nerentabilní tratě správce železnice musí. Obdobně v současné době SŽDC investuje víc než 50 milionů korun do opravy poničené Moldavské dráhy. I když ani tam nejezdí vlaky denně. V případě Kozí dráhy je to podle Illiaše obdobné.

„Jsme trošku ve schizofrenní situaci. Podle zákona máme povinnost udržovat tratě v provozuschopném stavu. Na druhou stranu je poměrně složité investovat desítky milionů korun do trati, kde není objednaná pravidelná doprava a kde se návratnost vložených investic bude pohybovat v řádech desítek let,“ doplnil Illiaš.

S Kozí dráhou počítá také hejtmanství.

„Ústecký kraj stále počítá s objednávkou dopravy na Kozí dráze. Vše ovšem záleží na rychlosti oprav tratě ze strany SŽDC,“ řekla ČTK mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Šlo by o turistické spoje, které kraj podporuje i na dalších tratích.

Zdroj: ČTK