[quote]Podnik Povodí Labe hodnotí letošní sucho na této řece jako výjimečné. Dopravci největší českou řeku několik měsíců nevyužívají a hladina pod dlouhodobým průměrem přetrvává. O něco lepší je situace v povodí řeky Ohře, kde stav zachraňují přehrady. Zjistila to ČTK od správců obou povodí, které leží na území Ústeckého kraje.[/quote]

„Situace je abnormální,“ řekl ředitel závodu Dolní Labe Jiří Feygl. „Nejbližší předpověď napovídá, že se to v brzké době nezlepší. Na zvýšení hladiny podzemních vod musíme počkat až na zimu,“ doplnil.

V létě se pohybovala hladina pod 120 centimetry, průměr na Labi na vodočtu v Ústí je 240 centimetrů. Ve středu Masarykovo zdymadlo ukázalo 135 centimetrů.

Na začátku listopadu měla do Děčína připlout loď NIKÉ přestavěná na plovoucí kulturní centrum Cargo Gallery. Z důvodu nedostatku vody v Labi ale plavidlo nedorazí. „Připravovali jsme expozici, v rámci níž jsme chtěli otevřít veřejnou diskuzi nad architektonickým řešením Plavebního stupně Děčín,“ uvedl architekt Miroslav Kukrál, jeden z organizátorů. Akci pořadatelé odložili na březen 2016. Ministr dopravy Dan Ťok nedávno v Drážďanech uvedl, že stavební povolení na jez bude nejdříve v roce 2019.

Málo vody se projevilo už i na stavu podzemních vod. Některé prameny podle zveřejněné zprávy Povodí Labe vyschly a situace se může ještě zhoršit.

Problémy se zásobováním pitnou vodou zatím nicméně nehrozí.

„Žádný z hlavních zdrojů nevykázal zásadní deficit, který by ovlivňoval výrobu pitné vody, a to i při zvýšených odběrech v létě,“ řekla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

„Zavážení cisternami u některých lokálních zdrojů bylo v letních měsících o něco četnější než jiné roky, ale tento stav ovlivňoval spíše zvýšený odběr vody než zásadnější pokles kapacity zdrojů,“ uvedla. Podle ní je i při nižších stavech zajištěna kvalita vody.

Zákaz odběrů vody z řek a potoků platil přes léto v některých oblastech spravovaných státním podnikem Povodí Ohře. „Pokles průtoků se prohlubuje s narůstajícím deficitem srážek, který je charakteristický pro celý rok 2015,“ řekl mluvčí povodí Jan Svejkovský. Z předběžné analýzy historických minim podle něj vyplývá, že dosavadní průběh letošního hydrologického sucha není horší než v letech 2003 a 1976.

Nedostatek vody v hlubinných vodách se podle Svejkovského projeví až v příštích několika měsících až letech. Zatím se situaci daří v povodí udržovat hlavně díky upouštění vody z přehrad Nechranice, Skalka a Jesenice.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno