[quote]Na letiště v Plané u Českých Budějovic včera poprvé dorazil osobní vlak. V budoucnosti by se železnice měla stát komunikací, která propojí letiště a nádraží jihočeské metropole v intenzivní míře. Vlak z Českých Budějovic do Plané urazí 13 kilometrů dlouhou trať a už v létě by jej mohli využít někteří čeští sportovci po návratu z olympijských her v Riu de Janeiro. Novinářům to řekli zástupci Českých drah.[/quote]

V době konání olympiády vyroste v Lipně nad Vltavou park Rio Lipno. V něm budou moci lidé sledovat přenosy z největší sportovní akce roku a také si různé disciplíny sami vyzkoušet. „Dnešní jízdu vlakem na letiště bereme jako zkoušku, že tuto dopravu lze zajistit. Pokud někdo z českých sportovců na olympiádě získá medaili, tak by se mohl objevit na Lipně. A pokud by přiletěl na letiště v Plané u Českých Budějovic, bude připravena doprava vlakem na českobudějovické nádraží a dále k lipenskému jezeru,“ řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

V budoucnosti by se pak železniční trasa měla stát jednou z dalších možností, jak dopravit turisty z letiště do Českých Budějovic. V současnosti trať využívají nákladní vlaky. „Momentálně potrvá jízda 30 až 35 minut. V případě, že by se změnila v pravidelný provoz, mohli bychom upravit maximální rychlost až do 90 kilometrů za hodinu a jízdní doba by se zkrátila do 20 minut,“ uvedl ředitel českobudějovického regionálního obchodního centra Českých drah Jiří Kafka.

Letiště v Plané v minulosti patřilo armádě. Momentálně jej vlastní Jihočeský kraj a českobudějovický magistrát. Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se oba subjekty dohodly v roce 2006. Rekonstrukce komplexu začala v roce 2009. V areálu je na 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá. V roce 2011 Evropská komise zamítla dříve schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého.

Původní termín ukončení rekonstrukce komplexu byl v roce 2017. Ten se ale určitě bude měnit, protože druhá fáze obnovy letiště začne až za několik měsíců. Cílem projektu je, aby v Plané mohla přistávat letadla na mezinárodních linkách nebo charterové lety směřující do zahraničních destinací.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno