[quote]Na zajištění městské hromadné dopravy v České Lípě by mělo od roku 2019 stačit 22 autobusů, dnes jich je k dispozici 25. Rozsah dopravy, který schválilo zastupitelstvo, by se měl snížit o zhruba 90.000 naježděných kilometrů ročně. Letos stojí město zajištění městské dopravy 38,7 milionu korun. Od roku 2019 by to díky redukci mělo být podle předběžných propočtů zhruba o čtyři miliony korun méně, což představuje zhruba desetiprocentní snížení nákladů. Novináře o tom informovala českolipská starostka Romana Žatecká.[/quote]

Redukce městské dopravy není podle starostky nijak výrazná.

,,MHD našim občanům vyhovuje a není důvod ji žádným razantním způsobem redukovat, ale ani zbytečně nafukovat. Takže zachováme stávající rozsah, pouze upravíme některé spoje, které jsou málo využívané, jimiž jezdí méně než dva cestující za určité období,“ doplnila Žatecká.

Redukce se podle ní dotkne zejména časných ranních spojů a také pozdních nočních, zmizet by měl i souběh některých linek.

Plánovanou redukci spojů ale kritizuje opozice.

,,Zrušení ranních, méně vytížených linek může mít za následek i další výpadek počtu cestujících v odpoledních hodinách, protože se lidé budou z práce vracet autem, kterým ráno museli jet. Zrušení ranních i večerních linek může a nejspíš i bude mít negativní dopad na bezpečnost obyvatel a na další zhuštění dopravy, parkování a životní prostředí. Celkově povede ke snížení komfortu života ve městě a jde proti všem trendům,“ uvedl opoziční zastupitel Tomáš Vlček.

Česká Lípa je s 37.000 obyvateli třetím největším městem Libereckého kraje. Od roku 2008 zajišťuje městskou hromadnou dopravu společnost BusLine, smlouva ale v příštím roce končí. Autobusy ročně ve městě najezdí zhruba 1,2 milionu kilometrů a denně přepraví v průměru 6500 lidí.

,,Zájem o městskou dopravu roste,“ řekla Žatecká.

Aktuálně podle ní radnice za kilometr dopravci platí 44,84 Kč, od roku 2019 by město chtělo cenu snížit zhruba o 80 haléřů na kilometru.

Česká Lípa zároveň zvažuje, jakým způsobem městskou dopravu zajistit. Diskutovalo se o tom, zda založit vlastní dopravní podnik a zadat zakázku přímo, nebo vypsat veřejnou soutěž. Založení městem stoprocentně vlastněného dopravce zastupitelé odmítli jako příliš drahé. Zvítězil společný podnik, který se chystá radnice založit se společností BusLine. Město by v ní vlastnilo minoritní 20procentní podíl, dopravce by měl 80procentní majoritu. Takto vytvořenému malému podniku by podle radnice mohlo město zadat zakázku přímo, bez veřejné soutěže.

Zdroj: ČTK