[quote]Liberec získal evropskou dotaci 25 milionů korun na výstavbu chodníků, přechodů pro chodce, semaforů a další úpravy komunikací. Cílem je odstranit 12 rizikových míst v dopravě po městě. Celkové náklady dosáhnou 43 milionů korun, uvedl dnes mluvčí radnice Jan Král.[/quote]

Dotaci město získalo z Integrovaného regionálního operačního programu. S úpravami vybraných úseků Liberec počítá v příštím roce.

„Jde o riziková místa s častými dopravními kolizemi,“ řekl primátor Tibor Batthyány.

Bezpečnější by například měla být křižovatka ulic Kunratická a Hrubínova, kterou denně projede přes 7000 aut. V rámci úprav se vybudují nové chodníky, pruhy pro cyklisty, zpevní krajnice, nasvítí přechod pro chodce a upraví i autobusové zastávky. Bezpečnější by mělo být přecházení i na dalších místech v Hrubínově ulici. Na 13 metrů široké silnici s třemi jízdními pruhy vzniknou dva nasvícené přechody.

Dva nové přechody město vybuduje i v průmyslové zóně Jih, kde v dopravní špičce za hodinu projede přes 800 aut a zároveň chodí desítky lidí. Letos v lednu tam auto na mokré silnici srazilo chodce.

Úpravy se dočkají také tří přechody pro chodce v blízkosti základní školy Husova v centru města. Chodníky přibudou v Hanychově, Františkově či Harcově a odstraní se i dvě nebezpečná místa ve Zhořelecké ulici. Po frekventované silnici první třídy ve špičce za hodinu projede přes 1000 aut. Nový přechod vznikne u „Fordu“, kde je křižovatka s ulicemi Krajinská a Ostřížová.

Úprav dozná i úsek u dopravního hřiště, kde často přecházejí handicapovaní klienti Jedličkova ústavu. Klesání tam svádí motoristy k rychlé jízdě, v plánu je proto zúžení silnice v místě přechodu pro chodce z 9,5 na sedm metrů.

Zdroj: ČTK