[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) včera zprovoznila na železničním koridoru Beroun – Plzeň – Cheb mezinárodní systém bezdrátové komunikace GSM-R, který má zjednodušit provoz a zvýšit bezpečnost. Na 185 kilometrů dlouhé mezinárodní trati stálo zavedení systému 375 milionů korun, železničáři využili evropské dotace. Informovali o tom generální ředitel SŽDC Pavel Surý a ředitel Stavební správy západ SŽDC Lubor Hrubeš.[/quote]

Na trati jsou po sedmi až 15 kilometrech vysílací stanice na bezdrátové pokrytí. Umožňují nepřetržité sledování vlaků, a to i ve velmi vysokých rychlostech, informace o celé modernizované trati pak míří k dispečerovi v pražské centrále.

„Po takovýchto tratích mohou jet všechny certifikované evropské lokomotivy, které mají instalované své stanice,“ uvedl Surý.

Global System for Mobile Communications – Railway (GSM-R) je mezinárodní standard kvality komunikace pro železnice. Teď pokrývá významnou část III. koridoru Praha – Plzeň – Cheb. Zajistí mobilní telefonní a datovou komunikaci, tedy základní hlasové spojení, komunikaci s jedoucími vozidly, zasílání textových zpráv a datové služby mezi vlaky a dispečerskými centry. Pozemní telekomunikační infrastruktura zatím chybí na dokončovaných úsecích Rokycany – Plzeň a v uzlu Plzeň, kde končí přestavba kolejiště na Prahu a Žatec.

Rádiový systém vybudovala společnost Kapsch.

„GSM-R se postupně stal z evropského standardem celosvětovým,“ řekl její generální ředitel Karel Feix.

Kapsch instaloval technologii v Francii, Německu, Rakousku, Velké Británii, Polsku, Španělsku a Itálii.

Podle Surého je součástí evropského traťového a staničního zabezpečení ETCS, který se bude podle právního výkladu SŽDC požadovat v Evropě na všech tratích celé sítě. Pro dopravce i provozovatele drah to bude drahá i dlouhodobá změna, možná do roku 2050.

„Hodláme se systémem pokračovat na úseku Plzeň – České Budějovice až do Veselí,“ uvedl.

Původní místní radiostanice, staré desítky let, sloužily podle Surého spíše k posunu vlaků. Po roce 1990, kdy byly vážné železniční nehody, se rozvinul takzvaný traťový radiový systém TRS, používaný stále na mnoha tratích. Umožňuje výpravčímu zmáčknutím tlačítka zastavit všechny vlaky do okruhu 40 kilometrů, což podle Surého zabránilo mnoha tragédiím.

„Ale jsme součástí evropských železnic, takže GSM-R je ten nejmodernější systém, který Evropa používá a také vyžaduje,“ uvedl.

Buduje se na koridorových tratích a na evropské tranzitní síti.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno