[quote]Dá se říci, že Česká republika zažívá opět oživení ekonomiky. To, a stále stoupající atraktivnost lokality pro zahraniční firmy se projevuje také na trhu kancelářských a průmyslových nemovitostí. Nabídka kancelářských prostor je na velmi dobré úrovni, stejně tak jako nabídka kvalitních pracovníků, což láká do Prahy stále více zahraničních firem. Jak se v této souvislosti změnilo chování a požadavky zákazníků jsme se zeptali několika odborníků z oblasti kancelářských a průmyslových realit a facility managementu.[/quote]

Neobsazenost kancelářských nemovitostí klesne v letošním roce podle odhadů společnosti Cushman & Wakefield pod 11,5 %. To je nejnižší úroveň neobsazenosti od roku 2008. Takto prudký pokles (ze 17 % v minulém roce) ukazuje na atraktivitu Prahy a sílu české ekonomiky. Následkem bude mimo jiné tlak na růst nájemného kancelářských prostor.

Příčinou poklesu množství volných kanceláří je omezená výstavba letošního roku a rostoucí poptávka po kancelářích. Tu způsobila stále stoupající atraktivita Prahy pro zahraniční firmy a ekonomické oživení České republiky.

Mezi dopady patří růst nájmů a rychlejší obsazování kanceláří.

 „Z hlediska mezinárodních firem, poptávajících kanceláře, patří Praha mezi nejvyhledávanější. Nájmy jsou zatím stále relativně nízko a úroveň moderních kancelářských budov je zcela srovnatelná s těmi zahraničními. Navíc Praha disponuje kvalitními pracovníky a je oblíbenou destinací zaměstnanců zahraničních firem,“ říká Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu Cushman & Wakefield v Praze a dodává: „Lokální firmy ovšem také rostou a obsazují čím dál vice kancelářských ploch.“

Zatímco loni jsme zaznamenali nejvyšší roční nárůst výstavby od roku 2008 (v Praze postaveno téměř 190 000 metrů čtverečních kancelářských ploch), letos očekáváme výstavbu pouhých 32 600 m2.

Rok 2016 vidíme jako ideální pro nákup kancelářských prostor, příjem z nakoupených kancelářských projektů poroste díky vzrůstajícím nájmům,“ říká Jeff Alson, vedoucí středoevropského investičního týmu Cushman & Wakefield a dodává: „Investoři jsou si tohoto faktu vědomi, letos očekáváme objem trhu investic kolem 2,5 miliard EUR. Z toho přibližně polovinu budou tvořit kancelářské prostory.“

 „Z našeho pohledu můžeme konstatovat, že pozitivní ekonomická nálada má vliv na všechny sektory, od služeb až po výrobu a díky tomu cítíme zvýšený zájem o kancelářské prostory. Například současné kancelářské portfolio HB Reavis v Praze je na více jak 90 % pronajato a registrujeme velký zájem i o naše budoucí projekty, což nás velmi těší. Co nás naopak trápí je fakt, že trh by byl schopen díky dobré náladě absorbovat ještě větší množství kanceláří, ale například v Praze narážíme na absurdně komplikovaný povolovací proces, který neumožňuje na trh dodávat adekvátní množství projektů,“ říká Tomáš Stařík, Business Development Manager, HB Reavis Group CZ. 

Optimismus se na straně nájemců projevuje ochotou pronajmout si ihned větší prostory, protože věří v další růst svého byznysu, tedy cítí nutnost mít zajištěny prostory do budoucna již dnes. „Ochota akceptovat vyšší nájem či delší dobu nájmu je pak spojena s již zmíněnou limitací současné i budoucí nabídky moderních kancelářských prostor v nejlepších pražských lokalitách (Karlín, Pankrác, Anděl). Vnímáme také větší senzitivitu nájemců vůči pracovnímu prostředí. Nájemci se více věnují přípravě vlastních prostor, snaží se prostředí navrhnout tak, aby podporovalo kolaboraci, bylo přátelštější a zaměstnance v něm obecně bavilo více pracovat,“ doplňuje Tomáš Stařík.

Intenzivní kancelářský development v České republice s sebou nese mnoho nových projektů, které na trh poskytnou tisíce metrů čtverečních kancelářských prostor. Centra velkých měst však disponují množstvím starších domů s kancelářskými prostory v původní zástavbě, které skýtají oproti standardním moderním novostavbám nezaměnitelnou atmosféru. Jejich nevýhodou je však mnohdy zastaralé vybavení a z toho důvodu vysoké režijní náklady, nutnost rekonstrukce a případně špatné parkování. Podle slov Jana Hospodáře ze společnosti 108 Investment Avisory moderní kancelářské budovy stavějí zejména developeři, kteří usilují o model postavit, pronajmout a prodat. Do rekonstrukce starších objektů, které mají svého ducha a kouzlo, se pouštějí spíše privátní investoři. Ti uvažují o dlouhodobé držbě nemovitosti, tedy o modelu rekonstruovat, pronajmout a dlouhodobě držet ve vlastnictví.

Přestavby starších objektů můžeme sledovat například v centru hlavního města, konkrétně v Praze 1, zejména pak v Praze 2 či na Malé Straně. Také v centru Brna bylo v nedávné době realizováno hned několik velmi zdařilých a citlivých přestaveb. Trend na českém trhu s kancelářskými nemovitostmi se ale stále drží spíše developmentu v sektoru prostor kategorie A, na který se zaměřují přední developerské společnosti. Do nových kancelářských prostor míří pak nejčastěji velké nadnárodní a tuzemské společnosti, které většinou hledají prostory nad 2 tis. až 3 tis. metrů čtverečních. Existují zde i případy, kdy jsou uzavírány pronájmy třeba až na 20 tis. metrů čtverečních. Nicméně i přesto na trhu zůstává prostor pro kvalitní přestavby historických objektů. Tyto objekty vyhledávají především společnosti, které využívají menší kancelářské plochy v rozmezí 300 až 500 metrů čtverečních. Jedná se ve většině případů o poradenské agentury nebo advokátní kanceláře,“ upřesňuje Jan Hospodář, Partner 108 Investment Advisory.

Současné oživení ekonomiky s sebou přináší také větší využití služeb ze strany nájemců, ale zároveň i vyšší náročnost na kvalitu dodávaných služeb potvrzuje Mgr. Jakub Zadák, předseda představenstva společnosti Green Lions a.s. „Současné období charakterizuje boom napříč několika oblastmi, které jsou úzce spjaté s facility managementem. Získaná finanční stabilita řady klientů vede k větší náročnosti při péči o nemovitost, což umožňuje aplikovat nová, efektivnější řešení ve správě nemovitostí. Roste zájem o nové technologické trendy a energetický management s cílem dlouhodobých úspor a ekologicky šetrných řešení. Ovšem největší apel je kladen na komplexnost služeb. Klienti již nechtějí zabezpečit jen technickou správu budov s návazností na účetnictví, ale navázat na ni související právní servis, ale například i pojištění budov a likvidace pojistných událostí, úklid provázat s údržbou nemovitostí stejně jako s dodávkou hygienického materiálu a zahradnickým servisem apod. Zejména u komerčních objektů je pak velice poptávaný kompletní realitní servis, tedy celkové zajištění pronájmů, stěhování, komunikace s nájemcem, ale i úpravy pronajatých jednotek. Všechny tyto potřeby klientů reflektujeme a služby neustále rozšiřujeme. Klienty často zajímají i informace v pozadí správy nemovitostí. Z tohoto důvodu pro ně pravidelně, od počátku loňského roku, připravujeme i měsíčník obsahující novinky ze světa legislativy, účetnictví, přípravy a realizace staveb a dalších oblastí spojených se správou nemovitostí. V dlouhodobém horizontu se ale pevně držíme původní vize a tou je individuální, profesionální přístup a partnerská spolupráce s klienty. To považujeme za základ dobrého jména naší firmy.“

Co se týká průmyslových nemovitostí zde developer a pronajímatel nabízí kromě samotné výstavby výrobních nebo skladových prostor a souvisejícího administrativního zázemí poskytuje další doprovodné služby svým klientům v různých etapách celého projektu.

 „Již ve fázi výběru vhodné lokality pro umístění nového distribučního centra či výrobního závodu může developer poskytnout aktuální a relevantní demografické údaje nebo informace k dopravnímu napojení uvažované lokality,“ říká Ing. Petr Kovařík, Commercial Officer ve společnosti VGP – industriální stavby s.r.o.

Ve fází projektování a kompletace projektové dokumentace developer může zajišťovat podklady pro příslušné povolovací procesy a EIA řízení, návrhy optimálních dispozic administrativního a sociálního zázemí nebo návrhy ideálního toku výrobků ať již pro samotné skladování či v rámci výrobního procesu.

Dále Petr Kovařík doplňuje „Další službou, kterou následně lze nabídnout nájemcům jsou různé modely financování specifických technických požadavků spojené s předmětem užívání prostor nájemců. A následně po samotném dokončení výstavby a předání objektu k užívání pronajímatel zajišťuje širokou nabídku služeb v rámci správy nemovitostí tak, aby se uživatelé prostor mohli výhradně soustředit na svůj předmět podnikání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno