[quote]Tyršův most v Litoměřicích je po více než ročních opravách znovu průjezdný. Na svou původní trasu se vracejí i linky veřejné dopravy. První motoristé se mohli po důležité spojnici břehů Labe projet o sobotní půlnoci, řekl stavbyvedoucí Jiří Vybíral.[/quote]

Na otevření mostu netrpělivě čekali obyvatelé Litoměřic. Objízdná trasa totiž vedla přes druhý most přes Labe za městem a veškerá doprava pak projížděla hlavní ulicí městem. I hodinu čekali v kolonách třeba návštěvníci prodejního veletrhu Tržnice Zahrady Čech.

Na svou trasu přes most se vrací také šest regionálních linek Dopravy Ústeckého kraje, jedna linka MHD a několik komerčních dálkových linek. „Končí tak výlukové jízdní řády nejen na přímo dotčených linkách, ale díky provázanosti i na řadě dalších linek v okolí Litoměřic,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby, musí ještě dokončit terénní úpravy, to ale užívání mostu nebrání.

Doprava přes most však nebude podle informací litoměřické radnice až do 13. června zcela plynulá. „Důvodem je stavebně náročná rekonstrukce Vodní ulice, kvůli které bude vjezd na Tyršův most řízen semafory,“ řekla mluvčí města Eva Břeňová.

Most byl neprůjezdný od loňského dubna. Stavaři nejprve slibovali, že vše stihnou do konce roku, práce však zbrzdilo počasí. Dělníky zdržel také výzkum archeologů, kteří usilovali o zachování odkrytých pískovcových bloků z 18. století. Jejich stav byl ale natolik špatný, že nebylo možné je zachránit. Později se navíc změnila technologie stavby pilotů.

Cena stavby stanovená na základě výběrového řízení činí 104,54 milionu korun, skutečné náklady budou ale vyšší. „Nejvýznamnější podíl na vícenákladech činí změna typu založení druhého inundačního mostu, který z důvodu rozsáhlých starých kamenných a betonových základů nebylo možné založit na pilotách, ale musel se založit na mikropilotách, které staré konstrukce provrtaly,“ řekla již dříve mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Podle ní je nyní cena stavby oproti původní ceně zhruba o šest milionů korun vyšší.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno