[quote]České dráhy vypraví v sobotu několik nostalgických vlaků mezi Brnem a Veselím nad Moravou. Letos uplynulo 130 let od otevření velké části takzvané Vlárské dráhy, která spojila Brno s Trenčianskou Teplou přes Vlárský průsmyk. Jako hlavní atrakce pro příznivce železnice vyjede vlak tažený parní lokomotivou řady 475 s přezdívkou „šlechtična“, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.[/quote]

Vlak vyjede z brněnského hlavního nádraží v 9:09, do Veselí dojede v 11:22. Zpět se vydá v 16:50 a do Brna přijede v 18:14.

„Ve vlaku budou řazené vozy ze 40. a 50. let minulého století, takzvané rybáky, a bufetový vůz. Na konci vlaku pojede historická motorová lokomotiva „bardotka“,“ uvedla Bezuchová.

Při oslavách budou na vybraných pravidelných osobních a spěšných vlacích jezdit další historické vozy, a to motorové vozy řady 831 přezdívané „kredenc“ a 850 přezdívané „krokodýl“, a souprava tažená „bardotkou“.

Vyjede také speciální nákladní vlak tažený motorovou lokomotivou s přezdívkou „sergej“, kterou někdejším Československým drahám dodával Sovětský svaz. Z Brna-Maloměřic vyjede v 6:40, hodinu a půl postojí v Kyjově a ve Veselí bude v 11:55. Pojede dále do Velké nad Veličkou, odkud se přes Veselí vrátí do Maloměřic.

Jízdenka na parní jízdu bude stát z Brna do Veselí 140 korun, bude možné si koupit i úsekové jízdenky.

Vlárská dráha se jako součást Českomoravské transverzální dráhy stavěla v 80. letech 19. století, otevíraly se postupně jednotlivé úseky. V roce 1883 začal provoz mezi Kunovicemi a Uherským Brodem, o rok později mezi Kyjovem a Bzencem. Před 130 lety se otevřely úseky z Brna do Kyjova a z Bzence do Kunovic. Jako poslední se v roce 1888 otevřel úsek do tehdejších Uher z Uherského Brodu do Trenčianské Teplé. V roce 1937 byla postavena druhá kolej mezi Brnem a Veselím.

Zdroj: ČTK