[quote]Na Vysočině přidají České dráhy (ČD) s novým jízdním řádem platným od 13. prosince nový sobotní pár vlaků mezi Havlíčkovým Brodem a Hlinskem v Čechách. Víkendový vlak Pernštejn bude kvůli rekreantům odjíždět ze Žďáru nad Sázavou na Brno o dvě hodiny později. U zbývajících vlaků nastanou jen malé změny. Cestující však i v příštím roce musejí na železnici počítat s řadou výluk, řekla Lenka Horáková, ředitelka regionálního centra ČD.[/quote]

Na Vysočině omezovaly výluky způsobené opravami tratí provoz už letos. Někde vlaky nabíraly zpoždění, jinde je dráhy dočasně nahradily autobusy. Investice do tratí zajišťuje státní Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC). Podle návrhu výlukového plánu ze strany SŽDC by to mělo být v podobném rozsahu i v příštím roce, upozornila Horáková.

Stávající výluka na trati Golčův Jeníkov – Vlkaneč bude pokračovat i v lednu. „Dále bude pokračovat rekonstrukce úseku Ostrov nad Oslavou – Žďár nad Sázavou,“ řekla Horáková. Další potíže trvající několik měsíců asi čekají cestující mezi Třebíčí a Náměští nad Oslavou. „V plánu je také skoro tříměsíční výluka v úseku Ledeč nad Sázavou – Světlá nad Sázavou,“ doplnila.

Stavební práce se podle náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD) příští rok dotknou skoro všech tratí Vysočiny. Po modernějších drahách by pak ale měly vlaky jezdit rychleji a bezpečněji. „Já věřím, že do budoucna nám to pomůže k tomu, abychom přitáhli lidi do veřejné dopravy, protože ty silnice začínají být docela neúnosné,“ řekl náměstek.

Na Vysočině ČD denně v průměru vypravují 348 regionálních vlaků. Během nového jízdního řádu platného do 10. prosince 2016 ujedou celkem 3,934 milionu kilometrů, podobně jako letos. Ve stejném rozsahu zůstanou zachovány i rychlíky projíždějící Vysočinou.

Pár odpoledních regionálních vlaků mezi Havlíčkovým Brodem a Hlinskem v sobotu byl podle Horákové do jízdního řádu přidán na žádost cestujících a samospráv. Do Brodu bude přijíždět v 15:51. Spěšný vlak Pernštejn bude nově o víkendu odjíždět ze Žďáru nad Sázavou na Brno až v 17:40, aby návštěvníci Vysočiny získali delší čas na své výlety.

Menší změny nastanou s novým jízdním řádem i u některých dalších vlaků. Kupříkladu první ranní vlak z Horní Cerekve do Žirovnice bude vyjíždět o 22 minut později, tedy až v 04:47.

Ceny většiny jízdenek ČD s novým jízdním řádem nezmění. O pět korun se zvýší přepravné za kolo.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno