[quote]Do modernizace veřejné dopravy se v Moravskoslezském kraji v posledních devíti letech investovaly z evropských prostředků 2,2 miliardy korun. Peníze umožnily nejen vznik dopravních terminálů a zastávek, ale s jejich pomocí se pořídilo 256 autobusů, trolejbusů, tramvají a vlaků. Vyplývá to ze statistiky Regionální rady Moravskoslezsko, která v kraji měla na starosti rozdělení evropských dotací v uplynulém plánovacím období, řekl mluvčí rady Michal Sobek.[/quote]

Dopravci významně obměnili své vozové parky. Lidé cestují s větším komfortem a bezpečněji. Nová vozidla jsou ekologičtější a mnohem více spojů mohou používat postižení lidé. Podíl bezbariérových vozidel se za sledované období zvýšil o polovinu až dvojnásobně podle druhu vozidel,“ uvedla ředitelka Úřadu regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová.

Největším projektem, s jehož financováním pomohly evropské dotace, bylo pořízení pěti vlakových souprav City Elefant. Na projekt za více než miliardu korun získaly České dráhy z EU 326 milionů korun.

V kraji jezdí 166 nových autobusů, z toho 80 vozidel městské hromadné dopravy v Ostravě, Opavě, Havířově, Frýdku-Místku a Orlové. Dalších 86 autobusů obsluhuje příměstské a meziměstské linky napříč krajem. Dopravní podniky v Ostravě a Opavě nakoupily 79 tramvají a trolejbusů. České dráhy s přispěním EU pořídily 11 nových vlaků na regionální tratě,“ uvedl Sobek.

V regionu přibyly také nové dopravní terminály a zastávky. Nejdražší z těchto staveb byla modernizace přestupního terminálu v Ostravě-Svinově. Na projekt za 416 milionů korun šlo z evropských dotací 296 milionů korun.

Terminály a zastávky se změnily v Ostravě – kromě Svinova například i na hlavním nádraží, v Hulvákách, Dubině, u Karoliny nebo na Hranečníku, ale také na jiných místech v kraji – v Bruntálu, Studénce nebo Rýmařově. Dostavuje se terminál v Třinci,“ uvedl Sobek.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za uplatnění evropských prostředků určených na rozvoj kraje. Aktuálně od roku 2007 proplatila 18,4 miliardy korun. Za evropské dotace v započatém období 2014 až 2020 už zodpovídají pověřená ministerstva.

Zdroj: ČTK