Zdroj: Archiv

[quote]Nabídky na dočasné zajištění autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji od 1. ledna 2017 podalo v jednacím řízení bez uveřejnění všech 13 oslovených dopravců. Hejtmanství chce nabídky posoudit do konce týdne. Uvedla to včera mluvčí hejtmanství Martina Götzová.[/quote]

Královéhradecký kraj původně vyhlásil šestimiliardový tendr na nové dopravce pro léta 2017 až 2026, antimonopolní úřad však na jaře, zatím nepravomocně, soutěž zrušil. Proto se kraj rozhodl zadat zajištění dotované linkové autobusové dopravy od 1. ledna 2017 bez otevřené soutěže.

„Obdrželi jsme celkem třináct nabídek od všech oslovených autobusových dopravců, kteří jezdí u nás v kraji v současné době. Nyní budeme tyto nabídky posuzovat a předpokládám, že výsledek jednacího řízení bez uveřejnění bychom mohli schválit na řádném jednání rady kraje v pondělí 5. září,“ uvedl hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc.

Dopravci své nabídky mohli podávat do včerejších 11:00.

„Hlavní zadávací podmínkou pro uchazeče bylo dodržení maximální výše nabídkové ceny. Pokud některý z dopravců tuto maximální cenu překročí, bude s ním řízení ukončeno a kraj bude tuto situaci dále řešit,“ uvedla mluvčí.

Hradecký kraj už dříve oznámil, že cestující by žádnou změnu od 1. ledna 2017 neměli zaznamenat, v plánu není žádné omezení ani rušení spojů. Hradecký kraj také zvažuje možnost vytvoření vlastní linkové autobusové dopravy.

Kraj soutěž na nové dopravce vypsal loni 17. září. Obálky s nabídkami se měly otevírat 8. prosince, ale termín pak byl po kritice odborů a kvůli změnám v zadávací dokumentaci postupně posunut na duben.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) však tendr začátkem dubna zastavil a na začátku května zrušil. Kraj podle ÚOHS porušil zákon o veřejných zakázkách několika netransparentními a diskriminačními požadavky v zadávacích podmínkách. Kraj s rozhodnutím nesouhlasí a podal proti němu rozklad. Jako nejzazší termín pro uzavření smluv z tendru si kraj stanovil 31. červenec.

Tendr nejostřeji kritizovaly odbory, podle nichž tendr neřešil růst platů řidičů a zadávací řízení bylo připravené diletantsky. Nová soutěž by podle odborů měla být vypsána podle jednotné metodiky zadávání autobusových tendrů v celé ČR. Námitky proti tendru podaly i některé dopravní společnosti.

Ze současných dopravců pro kraj nejvíce jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nepravomocně zrušené soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem nebo také jen jedna.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno