Po příchodu do sídla firmy TNT v blízkosti Prahy vám určitě neunikne několik vtipných a výstižných tabulek. Za úkol mají jediné. Vést návštěvníky firmy i vlastní zaměstnance k šetření energiemi a tím i ekologii.
Expresní přepravce, firma TNT v minulém roce byla často zmiňována v souvislosti s připravovanou fúzí, která se nakonec neuskutečnila. Nyní jde dál vlastní cestou, o které jsme hovořili s generálním ředitelem Ing. Milošem Malaníkem.
Překvapila mě nenásilná forma sdělení, která pravděpodobně vedou k zamyšlení a především k úsporám. O jaký projekt jde?
„Jde o projekt Green Office, který máme zaveden na firmě déle než rok, přičemž jsme jej finalizovali do konkrétní podoby se začátkem tohoto roku. Je to jedna z aktivit v oblasti společenské odpovědnosti. Část, která se věnuje životnímu prostředí. Protože jako dopravce se podílíme na znečištění ovzduší, toto je kompenzace. Je to pro nás velké téma, kterému se globálně i lokálně věnujeme. Za všechny škody neseme odpovědnost a chceme je napravovat. Nejenom zelenou flotilou našich aut, ale i dalšími aktivitami směřujícími k ekologii a ochraně životního prostředí.“
Máte řadu zaměstnanců, jak ti to uvítali, ztotožnili se s tím, nebo to je proti jejich zvykům?
„Proti zvykům asi ne, ale určitě to každý vnímá jinak. Někdo má ekologii v krvi, někdo k ní přichází postupně. Máme tři sta zaměstnanců a postupně se jim snažíme ukázat cestu, jak nakládat s odpady, energiemi, jak třídit. Například v kancelářích jsme odstranili odpadkové koše u každého stolu a místo nich umístili na vyčleněných místech sběrné nádoby. Každý se tak musí ze svého pracovního místa zvednout, chce-li řešit odpadky, a dojít ke sběrným nádobám, kde má zároveň možnost odpad třídit. Firma tak zlepšila své výsledky ve třídění odpadu a zároveň se všichni protáhneme. Předpokládáme, že pokud si zaměstnanci na něco v práci zvyknou, promítne se to i do jejich domácího prostředí. Řada aktivit vzešla přímo od nich.“
Už se dostavily i nějaké pozitivní výsledky?
„Dlouhodobě máme zaveden systém úspor energií, kde sledujeme spotřebu energií na metr čtvereční. Loni se navíc stala i součástí bonusového schématu všech zaměstnanců. Samozřejmě, že šlo o pouze o jeden z ukazatelů spíše takový psychologický nástroj, ale určitě to leckoho ovlivnilo a motivovalo k tomu, aby člověk nebyl laxní ke svému okolí. Spotřeba již vloni prokazatelně klesla.“
Pojďme nyní od ekologie k firmě samotné, její historii a vstupu na český trh.
„TNT Express vznikla v roce 1946 v Austrálii. Zakladatel se jmenoval Ken Thomas. Název volil tak, že jednou půjde o velkou nadnárodní firmu. V té době měl však jen jedno vozidlo a mnoho plánů. Ty se mu plnily a firma skutečně postupně expandovala. Primárně se zabýváme mezinárodní expresní leteckou a silniční přepravou. V Evropě disponujeme největší silniční sítí. Z původně soukromé australské firmy, jsme nyní nadnárodní firmou obchodovanou na burze se sídlem v Holandsku. Působíme ve více než 200 zemích světa. Nejsilnějším trhem je pro nás Evropa.“
Jak se to stalo, že se australská firma dostala do Evropy?
„V roce 1967 TNT fúzovala se společností Alltrans, která byla nejvýznamnějším soukromě vlastněným hráčem v Austrálii v oblasti přepravy těžkých nákladů. Díky této fúzi začala TNT dodávat i do zámoří. Zprvu jen na Nový Zéland, ale dalším logickým krokem bylo rozšířit přepravu v mezinárodním pojetí. To se dělo v průběhu 70. A 80. let. V devadesátých letech měla TNT po světě již 70 000 zaměstnanců.“
Jaký byl vstup do České republiky?
„Psal se rok 1992, kdy se objevila značka TNT i u nás. Expanze byla podobná vstupu ostatních zahraničních firem na český trh. Vzniklo první zastoupení, které se postupně rozšiřovalo.“
Jaká je situace dnes?
„Máme čtyři tzv. depa, odkud obsluhujeme jednotlivé regiony. Je to Praha, Brno, Hradec Králové a Ostrava. V prvních dvou jmenovaných městech, naše pobočky nazýváme Gateway, jsou vstupním místem do republiky pro leteckou přepravu. Praha i Brno jsou napojeny na centrální překladiště v Liege v Belgii. Létá se každý pracovní den. Další napojení je na zmíněná města, kde jsou pobočky. Odtud se zboží rozváží po celé republice.“
To znamená do druhého dne?
„Obecně veškeré zboží, které přijde do České republiky, ještě ten den rozvážíme k zákazníkům. Doručení do druhého dne samozřejmě záleží od zvolené služby a země určení, ale např. po Evropě nabízíme nejen doručení druhý den, ale také garantované časy doručení např. do deváté, desáté nebo dvanácté hodiny. Náš zákazník si může zvolit velmi jednoduše, zda chce doručení letecky nebo po silnici. Jen klikne.“
Rozumím tomu dobře, že část zboží létá a obdobně je vedena i pozemní přeprava?
„Zjednodušeně by se to tak dalo říci, ale každá služba má svá specifika. Oba způsoby přepravy mají své HUBy (překladiště), pravidelné spoje, stejně tak i pravidelné zákazníky. Silniční přeprava z České republiky je napojena na Norimberk a Vídeň, odkud se zboží dostává do dalších států naším integrovaným systémem. Od loňska máme ještě nově pravidelné spojení do Hannoveru, odkud zboží míří na sever, a které výrazně zlepšilo naše tranzitní časy. Každý stát má pak vlastní síť, podobnou té naší, abychom ve všech státech poskytovali našim zákazníkům stejný servis.“
Jako expresní služba jste prioritně zaměřeni na zásilky od obálky po balík o váze do 50 kg, je to tak?
„Výhodou naší společnosti je univerzálnost a jednoduchost. Jsme schopni přepravovat jak dokumenty, tak balíky i palety. Ideální váhové rozmezí pro nastavení naší sítě je 5-500 kg. Ale to neznamená, že nepřepravujeme lehčí nebo naopak velmi těžké zásilky. Umíme všechno a je to naše konkurenční výhoda.“
Jaké jsou Vaše další služby?
„Na naši službu nahlížíme komplexně, nejde jen o přepravu z místa na místo, ale také o přístup k zákazníkovi, schopnost flexibilně reagovat na jeho požadavky a potřeby. Snažíme se klientům co nejvíce ulehčit komunikaci přes elektronické aplikace, jsme schopni kombinovat služby, nabídnout reversní logistiku, mezinárodní poštovní služby, pojištění, celní deklaraci, transport v teplotním režimu, v suchém ledu…. Každý náš zákazník je nejen v péči zákaznického servisu při poskytování služby, ale máme také velmi dobře zajištěný aftersales servis, kdy se o klienta stará obchodní oddělení.“
Vyjdete vstříc jakémukoli přání zákazníka?
„Ano, nabízíme i speciální servis. Pro naše zákazníky řešíme například zásilky, které mají jít pomaleji, dalo by se nazvat spedičně, zajišťujeme letecké cargo, nebo naopak hledáme řešení pro mimořádně rychlou přepravu. Najmeme charter, nebo on board couriera, je více řešení. Zkrátka poradíme si s každou zásilkou.“
V čem je Vaše přidaná hodnota?
„Nabízíme velmi široké integrované portfolio našich služeb. Podobné služby poskytuje i přímá konkurence, ale část našich konkurentů je tak velká, že již nedokážou poskytnout služby pod jednou střechou, mají divize. Naši zákazníci jsou zvyklí na jeden kontakt, rychlou reakci, jedno vyúčtování a jednu značku, kterou prezentujeme.“
A další služby?
„U nás tomu říkáme Oranžová zkušenost. Základem je naše motto – pro jakoukoli zákaznickou potřebu, my máme řešení. Chceme, aby pro našeho zákazníka byla přeprava co nejjednodušší, abychom přebrali jeho starosti se zásilkou. Velmi dobře to taky vyjadřuje náš slogan – Sure We Can.“
Kolik máte aut a zaměstnanců?
„Pokud jde o kurýry, tak jsou to externisté, námi brandovaní, námi školení, kteří pracují pouze pro nás. Počítám-li i s nimi, tým TNT Express Česká republika tvoří zhruba 500 lidí. Z toho je 330 přímo našich zaměstnanců. Na silnicích jezdí v našich barvách zhruba 200 vozů.“
Střídají se zaměstnanci? Vím, že kurýr je velmi náročné povolání.
„S fluktuací problémy nemáme, je to jedna z dalších našich silných stránek. Kurýři jsou pro nás nesmírně důležití, jsou tváří TNT Express. Denně se setkávají s našimi zákazníky, kterým díky svým zkušenostem a znalostem dokáží poradit. Záleží nám na jejich vystupování, chování, vzhledu. Mají jednotné uniformy, dbáme na čistotu vozového parku. Jsou zde dlouhodobě a jsou to profesionálové ve své oblasti. Vytvářejí tolik potřebný vztah se zákazníkem. Každoročně se nám to potvrzuje v průzkumu zákaznické spokojenosti, kde jsou kurýři tradičně velmi dobře hodnoceni.“
V posledních pěti letech řada firem změnila služby. Ovlivnila krize i Vás?
„Jen ten uspěje, kdo dokáže rychle reagovat na potřeby trhu. Začali jsme daleko více kombinovat způsob dopravy a ten trend jsme si zachovali a pokračujeme v něm. Jsme v tom hodně kreativní. Nabídli jsme letecký expres, pozemní expres, speciální servis, paletovou přepravu a to vše se dá velmi lehce kombinovat, měnit, dotvářet podle přání zákazníků. To nám pomohlo natolik, že jsme rostli i v době krize. Krize vyvolala i to, že zákazníci více začali tendrovat, poptávat, dělat výběrová řízení. Šlo o ceny, a někdy to firmy řešily i v rámci celého nadnárodního holdingu. To byl i důvod častých změn, ke kterým docházelo a dochází stále. Balíčky jsou menší, lehčí, posílají se možná častěji, protože jen málo firem si dělá velké zásoby, posílají se více pozemně, což je lacinější.“
A co ceny? Jak ty se vyvíjely?
„Pokles cen obecně nastal a byl ovlivněn mnoha faktory jako např. jinou skladbou objednávek, tlakem na náklady, změnou v dodavatelském řetězci směrem k pomalejším typům transportu. Ale jak jsem říkal, je nutné reagovat, každá služba má svoji cenu. Právě tou kombinací a rozpětím našich služeb, dokážeme ovlivnit i ceny.“
Děláte i ADR i další speciální přepravy?
„Tím, že máme proškolené odborníky na ADR, umíme i tyto přepravy. Naší výhodou je, že dokážeme ADR komodity přepravovat jak použitím našich standardních pozemních nebo leteckých služeb, tak i přes Oddělení speciálních služeb. Máme své partnery, kteří jsou prověření, kvalitní, flexibilní a dodají přesně takový servis, který potřebují naši zákazníci. Je to o znalosti místního trhu, nemáme centrálně nařízeno, s kým musíme spolupracovat. Lokálně se rozhodujeme, s kým budeme spolupracovat v ČR a zodpovídáme za to. To nám přináší i vysokou míru flexibility.“
Do firmy TNT jste nastoupil v roce 2008, odkud jste přišel, provází Vás logistika v pracovním životě?
„Dá se to tak říci. Od začátku devadesátých let jsem pracoval v expresní přepravě, od roku 1997 pak jedenáct let pro americké spediční firmy, které se postupně transformovaly, až je koupila firma konkurence. To byla klasická námořní a letecká spedice, takže logistiku za tu dobu mám, jak se říká, doopravdy v krvi.“
Co Vás baví na logistice?
„Tady poznáváte něco nového téměř každý den. Hodně jsem byl na straně obchodu, takže jsem byl v častém styku se zákazníky. Bavilo mně je poznávat, setkávat se s nimi, řešit jejich požadavky, hledat řešení. Baví mě jednání s nimi, baví mě i vedení lidí. Je to hodně různorodé a člověk neustrne, protože každý den řeší něco jiného, leckdy i nového.“
Dělal jste cargo, námořní a letecké přepravy, přepravu velkých celků, nyní expres, co Vás z toho bavilo více a naopak?
„Mám pocit, že tady v TNT se to vše příjemně spojuje. Je tady vše, s čím mám zkušenosti, co znám a opět mně baví ta kombinace a řešení, které hledáme.“
Pracoval jste u amerických firem, nyní u evropské, jaký je rozdíl v mentalitě těchto národů?
„Američané jsou podle mého názoru takoví kovbojové. Jsou schopni radikálních řešení, která možná fungují v Americe, ale ne v Evropě. Naopak v Evropě vedení více analyzuje, více probírá, mají i sociální cítění.“
Máte podporu i v rodině?
„Manželka mně v mé práci podporuje, i když je z jiného oboru. Je advokátka, takže práci si domů na konzultace nenosím, protože to jsou rozdílné oblasti. Já se zase nevyznám v právech. Mám dvě dcery, jedna je právnička a jde v šlépějích manželky a druhá je teprve na škole.“
Právě končí čas dovolených, proto se dovolím zeptat na čas volna.
„Já miluji hory a to předurčuje i mé dovolené. Lyžuji, chodím po túrách a jezdím na kole. Mám rád aktivní odpočinek v podobě sportu. Před časem jsem poznal skialpinismus a ten mě uchvátil. Rád šlapu do kopců a pak je sjíždím na lyžích. Dokonce jsem si pořídil i lavinový airbag. Je to nádherné, když můžete jet v čerstvém prašanu několik kilometrů. Takže i v létě to byla jasná volba – byl jsem s rodinou v horách, měl jsem sebou kolo a pevnou obuv.“
Zdroj:elogistika.info – libor šorejs