Zdroj: pixabay.com

[quote]Slavný šlechtic a literát Mikuláš Dačický z Heslova, král Václav IV., básník a novinář Karel Havlíček Borovský a další historické osobnosti vítají cestující ve zrekonstruovaném podchodu hlavního vlakového nádraží v Kutné Hoře. Součástí nové výzdoby, která byla dnes slavnostně odhalena, jsou i vyobrazení hlavních turistických cílů ve městě, například chrámu svaté Barbory či bývalé Jezuitské koleje.[/quote]

„Jedna strana je věnovaná historii města včetně architektury a druhá osobnostem a zásadním momentům. U všech výjevů je QR kód, takže si lidé mohou jednoduše najít i informace například na Wikipedii,“ řekl ČTK Lukáš Kladívko, který na nové podobě podchodu pracoval spolu s dalším výtvarníkem Jakubem Štarkem.

Výzdoba je ošetřena speciálním nátěrem proti sprejerům, aby ji bylo možné snáze chránit před vandaly. Sami umělci přitom zvolili techniku, která je sprejerům blízká – malbu sprejem bez použití šablon.

Výtvarník v minulosti podobně vyzdobil například nádražní podchod v Poděbradech na Nymbursku.

„To byla jiná práce, trošku většího formátu, jednu část jsme věnovali čistě lázeňství a historii lázní a druhou historii města,“ připomněl Kladívko.

Kutná Hora je oblíbeným cílem turistů. Historické jádro města je na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější kutnohorské památky patří kostnice v předměstské části Sedlec a chrám svaté Barbory.

Zdroj: ČTK