[quote]Výletní jízdy na 120 let staré železnici mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí bude zajišťovat druhá lokomotiva. Starý stroj dovezený ze Slovenska opravují dobrovolní členové spolku, který zajišťuje turistický provoz na této památkově chráněné jednokolejce. Nadšenci ze spolku už dříve dali do pořádku jednu lokomotivu a dva vozy. Druhou lokomotivu plánují představit během léta, nejpozději poslední srpnovou sobotu při oslavách kulatého výročí tratě.[/quote]

Na 21 kilometrech železnice mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí přestaly pravidelné osobní vlaky jezdit 31. prosince 2010, podle úřadů kvůli ztrátovosti. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) tento úsek zařadila mezi tratě, které chce prodat.

Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě funguje pět let, výletní jízdy zajišťuje s podporou radnic. „Snažíme se trať zachovat,“ řekl jeho předseda Martin Kouřil. Spolek nejdříve vlaky jen objednával. „Pak jsme zjistili, že je jednodušší mít vlastní vlak, než ho dovážet za drahé peníze z různých dep,“ uvedl. Výletní vláček sestávající z opravené dieselové lokomotivy a dvou vozů, přestavěných členy sdružení na vyhlídkový a bufetový, začal jezdit před dvěma lety.

Výletních jízd ale přibývá. „Na tolik jízd musíte mít záložní stroj,“ řekl Kouřil. Druhá lokomotiva dovozená ze Slovenska byla vyrobena v roce 1961 v Československu, jde o stroj T211 z ČKD. „Podařilo se nám ji zachránit před sešrotováním,“ uvedl.

Lokomotiva stála léta venku a je prorezlá, ale jezdí, houká a svítí jí světla. Nadšenci ze spolku jí teď dávají nový ‚kabátek‘. S rychlostí až 40 kilometrů v hodině je rychlejší než polská lokomotiva, kterou už spolek má. Proto s ní bude možné zajíždět dál než do Moravských Budějovic, třeba i do Znojma a Třebíče.

Členové spolku by rádi sehnali i parní lokomotivu, ale zatím je to záměr spíše z říše snů. Parní stroj podle Kouřila totiž stojí desítky milionů. I s pořízením mladší lokomotivy, kterou nevýdělečný spolek získal v podstatě za cenu šrotu, pomáhali sponzoři.

Minulý rok se výletními vlaky na této trati svezlo 2500 lidí. Letos v létě se budou výletní jízdy mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi konat pravidelně každý víkend. Předtím se zájemci mohou zúčastnit 1. května Prvomájových jízd. Výletní vlak pojede i 28. května u příležitosti Dětského dne a 17. a 18. června při jemnické historické slavnosti Barchan. Jízdní řád je na webu.

Zdroj: ČTK