[quote]Nadšenci ze Slezského železničního spolku připravují výlet vlakem po hornických vlečkách na Ostravsku a Karvinsku. Pořadatele zájem veřejnosti překvapil. Výrazně převýšil původně plánovanou kapacitu. Nakonec proto vypraví dvě soupravy s vyšším počtem vagónů. V deseti vagonech pojede 600 cestujících. Informovala o tom členka spolku Hana Antalecová.[/quote]

„Zájem byl velký. Naprosto nás překvapil,“ řekla.

Dodala, že původně měly dvě soupravy čítat šest vagónů. S přibývajícími objednávkami organizátoři přidali další čtyři.

„I tak jsme ale hodně lidí museli odmítnout. Plánujeme proto, že akci v dubnu zopakujeme,“ řekla.

Ludvík Kobza ze společnosti AWT, která hornické vlečky provozuje, uvedl, že nebude problém mimořádný vlak v dubnu vypravit znovu.

„Tyto vlaky pojedou podle jízdního řádu a oproti našim nákladním vlakům budou mít přednost,“ uvedl.

Zájem byl podle Antalecové především v řadách důchodců, hlavně bývalých horníků. Vítají možnost, jak se znovu podívat do míst, kde kdysi pracovali. Zájemce láká i to, že mnohdy jde ještě o využívané důlní areály, které jsou jinak zcela nepřístupné. Antalecová dodala, že v každém z vagónů bude průvodce, který bude cestujícím vyprávět o historii těžebního revíru či báňských železničních vleček.

Mimořádné vlaky po ostravsko-karvinském revíru vyjedou na trať 18. února pokaždé z nádraží Ostrava-střed. První pojede v 11:00 a navštíví lokality Zárubek, Josefova jáma, Orlová-Poruba, Karviná, Důl ČSA či Doubrava. Druhá souprava pak vyjede ve 14:00. Její trasa bude stejná, jen v opačném směru. Jedna jízda potrvá 130 minut.

Zdroj: ČTK