[quote]Nákladní dopravci na železnici založili profesní sdružení Žesnad. Jeho prostřednictvím chtějí lobbovat za nižší cenu energie nebo větší prostor pro nákladní dopravu na českých kolejích. Zejména na páteřních linkách podle nich není pro nákladní dopravu dostatek prostoru a ta pak bývá odsunuta do nočních hodin. Součástí sdružení je většina významných tuzemských firem působících v nákladní železniční dopravě, jako jsou ČD Cargo, Metrans Rail, AWT a Unipetrol doprava.[/quote]

Největší problém, který tuzemské železniční dopravce trápí, je vysoká cena trakční energie. Tu tuzemské společnosti nakupují až o 16 procent dráž než v Německu, řekl výkonný ředitel sdružení Oldřich Sládek. V současnosti platí princip, že energii pro provoz všech dopravců kupují centrálně České dráhy. Podle Sládka by ale bylo spravedlivější, kdyby monopol drah na nákup této komodity skončil.

Nákladní železniční dopravci tvrdí, že mají nedostatečné slovo i při přidělování dopravní kapacity na železnici. Zejména na páteřní lince mezi Prahou a Ostravou jezdí v rozmezí několika málo minut spoje různých dopravců jen o několika vagónech. Nákladní přeprava se pak mezi tyto spoje nemůže vejít a přepravci často jezdí v méně atraktivní časy. To ale železniční nákladní dopravu značně znevýhodňuje vůči kamionům, doplnil Sládek s tím, že navíc ve srovnání s osobní dopravou platí v Česku nákladní společnosti za použití trati mnohem vyšší částky.

Předsedou nové železniční organizace, která názvem i zaměřením odkazuje na obdobné sdružení kamionových dopravců Česmad, byl zvolen předseda představenstva společnosti Metrans Jiří Samek. Prvním viceprezidentem se stal šéf ČD Cargo Ivan Bednárik a viceprezidentkou Jana Vládková za EP Cargo.

Zdroj: ČTK