Zdroj: Archiv

[quote]Spoustu výrobků nebo služeb bychom mohli levněji koupit přes internet ze zahraničí. Lidé se ale často přeshraničních nákupů bojí a většina obchodníků je navíc ani neumožňuje. To chce nyní Evropská komise (EK) změnit.[/quote]

Jen 15 procent spotřebitelů nakupuje online z jiných zemí Evropské komise. A jen 12 procent obchodníků takové nákupy umožňuje,“ upozorňuje česká eurokomisařka Věra Jourová.

Evropská komise mluví o diskriminaci spotřebitelů. Jako příklad uvádí situaci, kdy by zákazník při návštěvě supermarketu musel ukazovat pas a jen lidem se správnou národností by bylo umožněno nakoupit.

Právě to se podle komise děje na online trhu v Evropské unii, kde v řadě případů není možné nakupovat v zahraničních internetových obchodech, a pokud ano, nelze třeba uplatnit reklamaci. Problémy jsou také s přijímáním plateb kartami.

Nově navržená pravidla proto při koupi zboží či služby v jiné zemi unie – na internetu i v běžných obchodech – zakazují odlišné podmínky, tedy ceny, slevy či okolnosti platby.

Komise také přišla s novými pravidly pro přeshraniční doručování balíčků, které právě s nakupováním přes internet souvisí. Zákazníci i prodejci si podle EK v současnosti často stěžují na vysoké ceny, které nemají souvislost s reálnými náklady na transport do jiné unijní země.

Auto: Český rozhlas – Ondřej Houska

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno