[quote]Speciální spoje přivezou do Valašských Klobouk na Zlínsku návštěvníky Valašského mikulášského jarmeku. Lidé budou moci využít autobusy i parní vlak, sdělila  mluvčí jarmeku Lenka Zvonková. Jarmek se koná již 24. rokem, patří k nejvyhledávanějším adventním akcím ve Zlínském kraji, každoročně jej navštíví tisíce lidí. Letos se jarmek koná od 4. do 6. prosince, své umění na něm představí 350 tradičních řemeslníků.[/quote]

Město bývá při jarmeku zaplněno návštěvníky, pořadatelé proto doporučují využít autobusové linky Mikulášského expresu ze Slavičína, posíleny budou i vlakové spoje, chybět nebude ani historický vlak tažený parní lokomotivou. Pro motoristy budou připravena odstavná parkoviště.

Na jarmeku se představují řemeslníci. Své umění předvedou hrnčíři, perníkáři, krajkářky, řezbáři, soukeníci, bednáři či koláři.

„Je nám ctí, že i letos budeme moci přivítat milé řemeslníky nejrůznějších profesí, kteří se už za ta léta své pravidelné účasti stali tvářemi jarmeku. Návštěvníci je znají, milují jejich vyprávění i řemeslný fortel a vyhledávají je pro nedocenitelnou hodnotu ručně vyráběného zboží,“ uvedla pořadatelka trhu Radka Brtišová. „Ke skutečným klenotům jarmekového trhu vždy patří ukázky strouhání světidel, lámání lnu nebo drhnutí peří, výroba beček, točení na hrnčířském kruhu, pletení slaměných ošatek, tkaní na stavu, šití papučí nebo pečení vánočních oplatků a pánů z kynutého těsta. K dívání toho ale bude samozřejmě daleko víc,“ uvedla.

Část trhu bude zaměřena na regionální producenty, představí se i řemeslníci, jejichž výrobky získaly certifikát Pravé valašské. Nebude chybět konopná dílna, zabíjačka na náměstí, tkaní na stavu v Červeném domě, ševcovská dílna v dřevěnici U Pivečků a pečení v peci v dřevěnici na Kosence.

Součástí jarmeku jsou i ukázky valašských tradic a zvyků, vystoupí folklorní soubory, připraveny jsou jarmekové soutěže O najpěknější mikulášský perník, O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka, O najpěknější jablíčko krajové či starší odrůdy nebo O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Typickými postavami jarmeku jsou skupiny čertů v děsivých maskách. Program akce je na internetových stránkách www.jarmek.cz.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno