[quote]Náklady na pořízení nového auta v některé z nižších tříd až po střední třídu jsou v rámci EU výrazně nejnižší v Česku. Rozdíly mohou dosáhnout až 60 procent. U vozů vyšších tříd jsou ceny téměř vyrovnané. Důvodem je umělé oslabení koruny vůči euru i nižší ceny. Vyplývá to z měření společnosti IBS automotive.[/quote]

Nejvýhodněji vychází v Česku nákup vozu domácí značky Škoda. Pokud by si někdo chtěl pořídit model Fabia, Octavia nebo Superb na Slovensku, musel by si připlatit 11 až 13 procent, v Německu, Rakousku nebo Nizozemsku je to ale již 55 až 60 procent. Ve Franci jsou náklady vyšší o 42 až 50 procent.

„Vedle prodejní ceny, jako základního srovnávacího kritéria, jsme zohledňovali i případné náklady na dopravu a přihlášení vozidel k provozu. I když výsledná analýza potvrdila naše očekávání, u některých vozidel byly výsledky překvapivé,“ uvedl analytik IBS Ladislav Smrčka.

Například Škodu Fabii lze v Evropě pořídit až o 190.000 Kč dráž než v Česku, Superb pak o 270.000 korun.

Výrazné rozdíly jsou i u dalších modelů, například u Kia Ceed, Hyundai i20 nebo Opelu Corsa. Naopak u luxusnějších vozidel, jako je Audi A6 nebo BMW Řady 5 jsou ceny vyrovnané s odchylkou do pěti procent oběma směry. Například v Německu jsou náklady o tři procenta nižší, v Rakousku o pět procent vyšší.

Vývoz osobních aut z Česka se letos do října podle Svazu dovozců automobilů zvýšil o 37 procent na 53.930 vozů. Převážnou část tvořily nové nebo zánovní vozy pouze nakrátko registrované v ČR.

„Zakoupit dvou až tříletý automobil s nájezdem do 50.000 km je pro našince velmi obtížné, neboť většina těchto a podobných vozidel končí po výkupu přímo na kamionech, aby uspokojily hladový trh v zahraničí,“ dodal Smrčka.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno