[quote]Prostředí potravinářského průmyslu vždy bylo velmi konkurenční a barvité. Toto odvětví se neustále vyvíjí a volá po moderních materiálech a technologiích, aby mohlo nabídnout zákazníkům kvalitní a trvanlivé produkty.[/quote]

Potravinářům je obecně známo, že zákazníky, kteří kupují balené potraviny, zajímá především cena, originalita a inovativnost. A to je tím důvodem, proč se obalový průmysl musí neustále vyvíjet a inovovat, pokud nechce čelit stagnaci.

Sektor potravinových obalů je velmi rozsáhlý a pestrý, proto zde rozebereme jen několik trendů a inovací.

Obaly hrají velkou roli při zachování integrity produktu a čerstvosti na jeho dlouhé cestě do obchodu. Je to obal, co upoutá pozornost zákazníka a usnadní mu výběr na základě údajů uvedených na obalu.

O růstu globálního trhu potravinářských obalů

Kreativita v obalovém sektoru je v tomto odvětví stále klíčová. V globálním měřítku se v potravinářském průmyslu začaly využívat nové techniky značení potravin, které zaručují čerstvost, dohledatelnost produktu, propagaci značky produktu a co je důležitější – delší trvanlivost.

Nápojový a potravinářský průmysl je v globálním měřítku největším spotřebitelem plastů. A dále poroste, jelikož poptávka po potravinách balených v pevných plastových obalech stoupá rychlostí 5 % ročně. V roce 2017 dosáhne již 118 miliard jednotek, což činí 5,4 mld. USD.

Tento růst v oblasti globálního trhu s balenými potravinami je zapříčiněn inovativním přístupem poskytovatelů nabízejících široké spektrum materiálů pro balení potravin, což umožňuje kreativnější a inovativnější balení produktů.

Plast je dlouhodobě oblíbeným materiálem. Díky své pevnosti a univerzálnosti je dobře použitelný ve všech fázích dodavatelského řetězce – od výrobce je předán přepravci, poté směřuje do regálů a poté skončí u zákazníka. Papírový kartón, kov nebo sklo nemají takové vlastnosti, aby mohly přestát veškeré útrapy, které mohou nastat, a nakládání s nimi může být náročnější. Někdy se musí zabalit do dalšího, ochranného obalu, aby se nepoškodily.

Trh s nápoji a potravinami neustále baží po nových inovacích, zejména, co se plastů týče. Zde společnosti vidí příležitost k  navýšení poptávky po jejich nápojích a potravinách.

man-looking-at-product-packaging-at-shelf

Výrazné trendy v balení potravin

1. Přidat nový rozměr – potraviny a nápoje, které mají svůj charakter a osobnost

w704

S čím se setkáváte u moderních potravinových obalů? Tyto prvky lídři komponují do svých obalů, aby se odlišili od konkurence.

  • Styl – jedinečný styl, kterým se produkt odlišuje od ostatních značek a zákazník okamžitě rozezná, o jaký produkt se jedná
  • Přitažlivost – správně zvolené barvy ucelují odvážný a sofistikovaný design
  • Funkčnost – obal se snadno otevírá a v případě nutnosti opět znovu uzavírá
  • Samoobslužnost – selfie generace touží po tom, aby vše bylo samouzavírací, samootevírací, samočistící, samozaviratelné, samoregulovatelné, samouskladnitelné a samoohřívací
  • Zážitek vytvoření originální textury pro nezapomenutelný zážitek
  • Praktičnost – konzumace za pochodu (na cestách) je snadná a nezůstane po ní nepořádek

2. Zelené a udržitelné balení

V roce 2014 uskutečnila společnost Tetra Pak interní průzkum v 25 zemích světa. Z výsledků vyplývá, že současní zákazníci jsou si dobře vědomi, zajímají se a jsou ochotni něco udělat pro životní prostředí.

Z výsledků vyplývá následující:

 • Přibližně 87 % zákazníků z vyspělých zemí má vážné obavy z klimatických změn a změny životního prostředí
 • Celkem 94 % z nich se obává znečištění
 • Čtvrtina respondentů má pocit, že sami svým chováním poškozují životní prostředí

Zákazníci proto od společností očekávají, že to budou brát v potaz.

Nejnovějším počinem je kartón s certifikátem FSC, udržitelný obal pro broskvové smoothie Georgia.

Ale ze zprávy PwC z roku 2012 plyne, že koncept udržitelného balení a pojem samotný je poněkud nepoužitelný, protože je nepraktický a pevná definice udržitelného obalu vlastně neexistuje.

Tento pojem byl nahrazen pojmem zelené balení. Společnosti proto samy implementují a pobízejí kupříkladu k recyklaci, efektivní likvidaci, efektivnímu prodeji, efektivní přepravě, minimalizaci odpadu a maximálnímu využívání zdrojů. Cílem je omezit dopad na životní prostředí a snížit ekonomické a sociální náklady.

3. Digitální design

Jedním z nejvýraznějších současných trendů v balení potravin je digitální design nebo počítačový design. Co to znamená?

V předchozích odstavcích jsme probírali především styl a vizuální přitažlivost produktu. Nyní se zaměříme na to, jak produkt působí na zákazníka, když je vystavený v regálu. Ideální je natisknout celý obal najednou, ne jen jeho část. Takové balení je jakýmsi plátnem, na kterém lze graficky vytvořit něco, co zanechá dojem a zaujme a přitáhne zákazníka.

Ve světě 2D online nakupování mají tyto potištěné, hladké a prostorově orientované obaly větší šanci než tradiční částečně potištěné a značené obaly.

4. Nezapomínat na lidi ve městech

Nejvíce balených potravin a nápojů konzumují obyvatelé měst. Mnoho z nich žije v malých bytech. Takoví zákazníci chtějí balení, které je lehké, kompaktní a bytelné. Právě příznivý trend kompaktního balení nabízí těmto zákazníkům možnost skladovat potraviny tak, aby nezabraly moc místa v jejich malých bytech.

5. Balení potravin z hlediska marketingu, zdraví a bezpečnosti

Obaly jdou ruku v ruce s marketingem potravin a logistikou. Nejdříve je ale třeba pochopit, co se pod pojmem marketing potravin skrývá.

Marketing potravin je celým souborem aktivit a táhne se napříč celým procesem výroby a distribuce potravin, od vypěstování až k zákazníkovi. Může jich být nepřeberné množství. Jeden příklad z Wikipedie:

Do výroby jedné plechovky kuřecí polévky je zapojeno 56 společností. Nejedná se pouze o společnosti zpracovávající kuřecí maso a zeleninu, ale také o společnosti, které tyto suroviny přepravují, a také ty, které tisknou etikety a vyrábějí konzervy. Nejvíce lidí v USA je přímo nebo nepřímo zaměstnáno právě v marketingu potravin.

Klíčové jsou zde lehké, bytelné, snadno dostupné a manipulovatelné materiály.

Důležité je též zdraví a bezpečnost. S potravinami během přepravy nakládá hned několik stran, je proto důležité, aby balení bylo robustní a zachovalo čerstvost potravin a nápojům. Vakuové, plynové, aseptické a sterilní balení prodlužuje trvanlivost potravin během přepravy, v obchodě a u vás doma.

Závěr: Lepší design a bezpečnější balení

Moderní zákazník žádá stále více a je pořád v poklusu. Očekává a s nadšením si užívá kreativní a moderní balení. Lídři v oblasti balení potravin se chápou této výzvy a neustále inovují, aby vyhověli vysokým požadavkům současných zákazníků.

Můžeme očekávat, že se toto odvětví bude neustále rozvíjet. Bude muset být dokonale funkční, zelenější, kompaktnější, lehčí, udržitelné, ale také výrazné a stylové.

 

supplychainbeyond.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno