[quote]Londýnské letiště Heathrow, které bylo otevřeno 31. května 1946, je nejrušnějším vzdušným přístavem v Evropě. Loni odbavilo 75 milionů cestujících, což jej řadí na šesté místo na světě. Ještě před lety přitom bývalo největší ze šestice londýnských letišť pravidelně mezi třemi nejvytíženějšími na světě. Nástup asijské konkurence ale přinesl změnu, dnes se musí Heathrow sklonit nejen před letišti v americké Atlantě či Chicagu, ale i Dubají a Pekingem.[/quote]

Historie létání se v Heathrow, které leží asi 25 kilometrů západně od centra Londýna, začala psát už koncem 20. let minulého století, ve velký vzdušný přístav pro stroje mířící na Dálný východ se začala původní louka měnit v roce 1944. Dříve, než stačilo Královské letectvo nové letiště dokončit, ale druhá světová válka skončila. Pod vojenskou správou zůstalo ještě rok, první civilní let se na něm ale uskutečnil už v lednu 1946, cestující mířili přes Lisabon do argentinského Buenos Aires.

Řadu let ale například ještě trvalo, než se cestující i piloti na Heathrow dočkali komfortu v podobě zpevněné vzletové a přistávací dráhy. A teprve v roce 1955 královna Alžběta II. otevřela první opravdovou letištní budovu, Europe Building (pozdější Terminál 2). Během následujících let stále rostoucí Heathrow zažilo řadu významných událostí, právě na něm například v lednu 1970 přistál první komerční let Boeingu 747 v barvách společnosti Pan Am.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno