Zavádění moderních technologií a nutnost nepřetržitých inovací patří mezi témata často probíraná odborníky nejen na logistiku. Kde mohou inteligentní řešení pomoci nejlépe a které z nově nastupujících technologií mají největší budoucnost? Nejen na tyto otázky odpovídá Milan Ludvik, managing director společnosti ZETES Solutions CZ s.r.o.
Informační technologie a systémy mohou pomoci zefektivnit logistické procesy snad ve všech částech dodavatelských řetězců. Ve které oblasti je ovšem podle vás přínos nejvýraznější a zároveň nejlépe a nejrychleji viditelný?
Domnívám se, že nejvýraznější nebo nejlepší přínos je založen na komplexním řešení, respektive sadě řešení pro CELÝ dodavatelský řetězec – od balicí linky (Packaging Execution System), kde je zboží bezchybně a efektivně označeno, přes veškeré logistické procesy (Logistic Execution System), které musejí být efektivní, spolehlivé doručení zásilky či zboží (Proof of Delivery System) až po efektivní in-store procesy na prodejnách (In-Store Execution System). Nedílnou součástí úspěšného dodavatelského řetězce je pak úplná sledovatelnost od balicí linky až po koncového spotřebitele (Traceability System). Pokud se jedná o „nejrychleji“ viditelný přínos, pak to je otázka identifikace „nejbolavějšího“ místa v rámci dodavatelského řetězce, což může být kterýkoli z výše uvedených procesů podle aktuálního stavu toho kterého řetězce.
V současnosti zaznamenáváme nástup automatizace. Kde a jak se může automatizace nejlépe uplatnit? Jak velká musí být firma, aby mohla využít výhod automatizace?
Automatizace je vhodná zejména tam, kde není možné nebo je velmi obtížné eliminovat lidský faktor. Jako příklad uvedu balící a označovací procesy – Packaging Execution – kde jakákoli chyba obsluhy vede k lavinovému efektu, protože klíčem ke správné logistice, doručení a prodeji je přesná identifikace zboží, obalů či logistických jednotek. Společnost Zetes nabízí systém pro automatizaci balicích a označovacích procesů, který je natolik škálovatelný, že jej může použít malá firma s jedním pracovištěm na označování a potisk v režimu „stand-alone“, stejně jako nadnárodní firma s desítkami balicích linek, kdy stejný systém může centrálně řídit označování produktů, balení a palet v rámci celého světa.
Automatizace v logistice je v některých oblastech problematická, protože si vyžaduje dalekosáhlé změny ve fungování společnosti. Jako příklad můžeme uvést automatizované vychystávací linky, které se používají například ve farmaceutické distribuci pro rychlé vychystání objednávek léků pro lékárny. Jeden z problémů spočívá v doplňování krabiček léků do zásobníků. Automatická linka tedy odstranila ruční vychystávání, ale zároveň přinesla jinou manuální činnost – ruční doplňování do zásobníků. Aby se dala i tato činnost „automatizovat“ museli by všichni výrobci přejít na standardizované balení produktů tak, aby se celá balení dala snadno a rychle doplnit do zásobníků.
Další oblastí, která je často diskutována, je nadměrná mechanizace či monotónnost činností plynoucí z automatizace tak, jak ji známe z filmu Charlieho Chaplina Moderní doba. Ono pověstné „utahovaní šroubů“ je jedním ze strašáků automatizace či mechanizace práce – je to zdánlivě efektivní, ale ve svém důsledku taková činnost degraduje pracovníka na cvičené zvířátko. Na druhou stranu některé technologie umožňují operátorům lépe, rychleji a přesněji vykonávat jejich relativně monotónní práci a zároveň jim snižují fyzickou a duševní zátěž, takže odcházejí z práce s výbornými výsledky (což potěší zaměstnavatele) a menší únavou (což potěší zaměstnance samotného). Toto je ideální výsledek „automatizace“. Mezi takové technologie dnes jednoznačně patří hlasové vychystávání známé jako Pick by Voice.
Je známé, že moderní systémy a technologie se používají v progresivních odvětvích jako je automobilový průmysl, farmaceutický průmysl, potravinářství atd. Můžete jmenovat příklady projektů, kde Zetes implementoval svá řešení v méně tradičních oblastech?
Jak jsem uvedl, společnost Zetes se zaměřuje na optimalizaci procesů v rámci celého dodavatelského řetězce od balicí linky až po maloobchod. Z toho plyne, že našimi zákazníky jsou jednak výrobci všeho možného, počínaje zmiňovanými oblastmi, přes kosmetiku, letecký průmysl, luxusní oděvy a zboží, až po chemický průmysl.
Jednou ze speciálních aplikací řešení automatické identifikace je naše dlouhodobá spolupráce s organizátory podniku Grand Prix F1 ve Spa-Francorschamps. Společnost Zetes zajišťuje kompletní řešení výroby, personifikace a distribuce lístků na velkou cenu F1, přičemž klíčovým prvkem našeho řešení je zabezpečení proti padělání a zneužití lístků. Kromě mnoha bezpečnostních prvků, které známe napříjklad z ochrany dokumentů, je využívána technologie RFID pro rychlou a spolehlivou identifikaci jednotlivých lístků a řízení přístupu jejich držitelů do „správných“ zón. Spokojenost našeho zákazníka s uceleným řešením je vyjádřena dlouhodobostí celého kontraktu, který běží již od roku 2011. Každoročně zajišťujeme cca 150 000 lístků, 80 RFID čteček pro organizátory pro řízení přístupu do 20 zón v rámci areálu závodního okruhu.
Která technologie podle vás v blízké budoucnosti nejvíce změní svět logistiky, skladování či distribuce?
V blízké budoucnosti změní svět logistiky, skladování a dopravy ty technologie, které zákazníci nasadí. Dnes totiž existuje dostatek inovativních řešení a technologií, které mohou změnit svět logistiky, ale pokud je firmy nezačnou implementovat, nemohou profitovat z jejich výhod.
Jako příklad lze uvést nejmodernější řešení pro vychystávání pomocí hlasu neboli pick-by-voice. Tato technologie je na trhu více než deset let a společnost Zetes v Evropě za tu dobu nainstalovala a provozuje u svých zákazníků více než 100 000 terminálů. Přínosy této technologie jsou až nepředstavitelné – jeden z našich zákazníků dlouhodobě porovnával klasické vychystávání pomocí běžných RF terminálů pro skenování čárových kódů a právě řešení Pick by Voice a výkonostní rozdíl je 100 %! To znamená, že s pick by voice vychystá stejný pracovník 2x větší množství položek než klasickým způsobem. Nutno ovšem podotknout, že toto platí jen pro moderní systémy pick by voice, jakými disponuje společnost Zetes v rámci řešení ZetesMedea Pick by Voice.
Přesto se dnes najdou renomované poradenské společnosti, které našim zákazníkům tvrdí, že pick by voice nefunguje, nepřináší nic užitečného atd. Tato neznalost je zarážející zejména tam, kde jsme našim zákazníkům na jejich běžném provozu přímo ukázali například celodenní provoz se všemi výhodami a sami zákazníci uznali, že s touto „novou“ technologií se návratnost investic pohybuje v řádu měsíců a někdy i týdnů! A následně relativně uznávaná poradenská firma prohlásí, že systém Pick by Voice není vhodný pro dané operace a doporučí zastaralou technologii skenování čárových kódů pomocí RF terminálu.
Zdroj:LogisticNEWS