V průběhu příštích let bude v Evropě přetrvávat trend zvyšující se poptávka po skladových prostorech, přičemž klíčovým faktorem pro rozhodování, kde si sklady pořídit, budou co nejnižší náklady. Důvodem je především nárůst online obchodování, ve kterém stále vzrůstá tlak na co nejkratší čas doručení k zákazníkovi.
K takovýmto závěru dospěla společnost Jones Lang La Salle (JLL) ve spolupráci s mezinárodní CoreNet Global Association, které na začátku roku 2014 dotázaly přibližně 60 společností působících v oblasti maloobchodu, výroby a logistiky, které si zároveň pronajímají skladové prostory v Evropě včetně Ruska.
Podle výsledků průzkumu Rusko doslova trumflo ostatní evropské země v žebříčku zemí s největším potencionálem v oblasti logisticky a průmyslu. Přičemž hned za Ruskou federací se umístilo Turecko a Polsko jako další země, ve kterých bude logistický a průmyslový trh během následujících pěti let výrazně vzrůstat.
Především ruské a turecké trhy odborníci označují za trhy, které budou v nejbližších letech zaznamenávat největší růst. Společnosti mohou ale čelit riziku vysokých cen pozemků a hlavně značné byrokracii v těchto zemích. Logistické společnosti mohou tyto problémové faktory výrazně ovlivnit v rozhodování, jakým směrem se vydají.
Téměř dvě třetiny respondentů plánuje zvýšit své skladové kapacity v průběhu následujících tří let. Potřeba rozšiřovat skladové kapacity souvisí především s novými obchodními formáty, včetně integrace tradičních a online obchodů, které nutí prodejce najít způsob, jak neustále urychlovat dodávky k zákazníkovi.
Podle odhadů JLL bude téměř 40 % respondentů poptávat skladové prostory s rozměry 30-50 tisíc metrů čtverečních. Přičemž 30 % dotazovaných společností bude poptávat malé prostory s rozměry pod 10 tisíc metrů čtverečních a alespoň 25 % bude mít zájem o extra velké komplexy převyšující 100 tisíc metrů čtverečních. Z průzkumu také vyplívá, že je potřeba neopomínat využívání inovací, jelikož budou mít důležitý vliv na vývoj realitního trhu se sklady.
Zdroj:elogistika.info