[quote]Společnost BKW, specializovaná na energii a infrastrukturu, Energie du Jura, kompetenční centrum pro energii v Juře, a GEFCO, globální hráč v průmyslové logistice, dnes slaví otevření největší solární střešní elektrárny ve švýcarském Courgenay. Elektrická energie z této elektrárny pokryje bezmála polovinu naplánovaných cílů ve výrobě elektrické energie jurského kantonu do roku 2021.[/quote]

Fotovoltaická elektrárna o rozloze 43 000 metrů čtverečních

Na prvopočátku tohoto projektu stála v roce 2015 ambice švýcarské pobočky společnosti GEFCO modernizovat parkoviště pro 3000 importovaných vozidel zabírajících 78 000 metrů čtverečních. Fotovoltaická střešní elektrárna v Courgenay je tudíž pozoruhodná svými rozměry a kapacitou.

Tato elektrárna se skládá z 23 886 fotovoltaických panelů. Její rozloha 43 000 metrů čtverečních odpovídá čtyřem a půl fotbalovým hřištím. Díky instalované kapacitě 6,7 MWp je courgenayská fotovoltaická elektrárna vůbec nejsilnější střešní elektrárnou ve Švýcarsku. Každý rok dokáže vyrobit 6,7 GWh elektřiny, což odpovídá roční spotřebě 1550 domácností.

Práce na ní začala na sklonku roku 2015 a soustředila se na tři konkrétní oblasti. První fáze (20 % elektrárny) byla hotová 30. března 2016 a vyrábí až 1,2 MWp elektřiny. Další dvě oblasti, které jsou v provozu od srpna 2016, vyrábějí 3,2 MWp a 2,4 MWp elektrické energie.

Velký ekologický projekt

Část vyrobené energie se použije přímo na místě k nabíjení elektrických aut dovážených společností GEFCO. Přebytky půjdou do sítě BKW a poslouží zákazníkům jako „Zelená energie“, produkt vyvinutý BKW.

Energie ze solární elektrárny by tedy měla zaručeně pokrýt rostoucí potřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tento úspěch pokryje bezmála polovinu naplánovaných cílů ve výrobě elektrické energie jurského kantonu do roku 2021.

„Těší nás, že se tento projekt stal skutečností a že jsme mohli přispět k dosažení cílů jurského kantonu. Tato instalace je obzvláště zajímavá, protože vylepšuje průmyslový areál, který už dlouho funguje. Je to dobrý příklad pro budoucí projekty,“ říká David Faehndrich, ředitel Energie du Jura.

Vyrobená elektřina by měla ušetřit 2400 tun CO2 ročně (na základě energetického mixu, který má být dle směrnic Evropské unie zaveden do roku 2020). Další ekologickou výhodou, kterou tato střešní struktura umožní, je zachycování a recyklace dešťové vody.

Návrh a stavba této elektrárny je příkladem vzorové spolupráce mezi BKW, Energie du Jura a GEFCO. Společnost GEFCO usiluje o skvělé provozní výsledky, ovšem s úctou k životnímu prostředí, a tak v roce 2013 oslovila firma Energie du Jura, která má na starosti energetickou strategii kantonu a aktivně se angažuje ve zvyšování podílu obnovitelné energie v místní výrobě energie, jak si to žádá švýcarský energetický plán k přechodu na obnovitelné zdroje do roku 2050.

Na technické vedení projektu si tito dva aktéři najali BKW Group, která se specializuje na energetiku a infrastrukturu.

Jsme hrdí na to, že jsme se mohli zúčastnit tohoto unikátního projektu. Tento park svědčí o odborné zdatnosti BKW v oblasti fotovoltaických polí, jakož i o jejím odhodlání a odhodlání jejích partnerů přispět k přechodu k obnovitelné energii,“ uvádí Renato Sturani, jenž v BKW vede oddělení obnovitelných zdrojů a úspornosti.

Tato spolupráce vyústila ve společnou investici ve výši 12 milionů švýcarských franků.

Udržitelný rozvoj v samém srdci projektu

Tato elektrárna umožní firmě GEFCO Switzerland efektivně snížit její dopady na životní prostředí. Je součástí firemní politiky společenské zodpovědnosti, která se rovněž odráží v certifikaci ISO 14001 budov GEFCO Switzerland, jakož i v instalaci nádrží na dešťovou vodu v solární elektrárně.

Švýcarská pobočka je hrdá na tento úspěch, který odpovídá ekologické politice celé skupiny. Rád bych tímto poděkoval BKW a EDJ za účast na tomto projektu, který je velmi důležitý pro naše zákazníky i pro nás,“ uvádí Denis Igert, ředitel GEFCO Switzerland.

Tento projekt svědčí o odhodlání skupiny GEFCO udržet zdravé životní prostředí, což je spolu se spokojeností zákazníků a skvělými provozními výsledky jednou z našich priorit. Další pobočky naší skupiny budou následovat tohoto příkladu,“ komentuje nadšeně Luc Nadal, generální ředitel skupiny GEFCO.

Prostřednictvím tohoto projektu, který je součástí energetické strategie Švýcarské konfederace do roku 2050, se skupina GEFCO, BKW a EDJ efektivně účastní přechodu k udržitelné energii a udržitelnému rozvoji.

Fotovoltaická elektrárna Courgenay v číslech:

12 milionů švýcarských franků

10 měsíců stavby

Instalovaná kapacita 6,7 MWp

23 886 fotovoltaických panelů

Výrobní kapacita: 6,7 GWh ročně, tedy průměrná spotřeba 1500 domácností

Úspora CO2 = 2400 tun ročně

530 pilířů a 1000 tun oceli

Zdroj: Weber Shandwick

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno