[quote]Nejvytíženějším úsekem ze tří částí pražského tunelového komplexu Blanka je Dejvický tunel, kterým projede téměř 85.000 aut denně. Po otevření tunelu v září 2015 jím projížděla zhruba polovina aut. Vyplývá to z průběžného sčítání Technické správy komunikací (TSK).[/quote]

Zbylými dvěma úseky, Bubenečským a Břevnovským tunelem, projede denně více než 70.000 automobilů. Asi šestikilometrový tunel byl zprovozněn loni v září a Prahu vyšel na více než 40 miliard korun.

„Tunelový komplex Blanka lze po necelém roce provozu jednoznačně označit za úspěšný projekt. Blankou jezdí více řidičů, než se očekávalo, což přineslo celou řadu pozitivních efektů. S tunelovým komplexem nejsou žádné významné technické problémy,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Počet projíždějících aut od zprovoznění Blanky postupně roste. Po otevření jejími tunely projíždělo loni v září denně od 38.000 do 47.300 aut denně. O měsíc později, tedy v říjnu, množství vozů stouplo v průměru nad 60.000 denně. Hranici 80.000 aut denně pokořila Blanka v červenci letošního roku.

Výjimkou, kdy počet aut ve všech třech tunelech klesl, byl začátek letošního roku. Zatímco v prosinci 2015 Blankou jako celkem projelo v průměru 69.500 aut, letos v lednu to bylo zhruba 64.400. Od února celkový počet vozů neustále stoupal až na současných 77.900 aut.

V souvislosti s otevřením stavby klesl provoz v ulici Milady Horákové, Argentinské, Veletržní, na nábřeží Kapitána Jaroše v Praze 7 a na Nuselském mostě. Naopak provoz se zhoršil v ulici Jugoslávských partyzánů, v Patočkově, V Holešovičkách a v oblasti kolem Vítězného náměstí.

Řidiči také častěji využívají tunel Mrázovka a Strahovský tunel, které na Blanku bezprostředně navazují. Podle údajů TSK je v tunelu o 72 procent nižší nehodovost než ve stejném úseku na povrchu.

Blanka vyšla na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno. Praha dosud vede s dodavateli arbitráže kvůli neproplaceným fakturám.

Počet aut v tunelu Blanka k 1. září 2016:

Úsek Počet aut denně
Bubenečský tunel 73.600
Dejvický tunel 84.900
Brusnický tunel 75.200
Denní průměr v Blance jako celku 77.900

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno