[quote]Rok po katastrofě letadla německých aerolinek Germanwings, jehož pilot úmyslně způsobil zřícení stroje a zabil tak všech 150 lidí na palubě, připravuje německá vláda zákon pro komplexnější odškodnění obětí. Na jeho základě by měli mít napříště nárok na výplatu bolestného i pozůstalí. Blízcí rodinní příslušníci obětí jako rodiče, děti, manželé a životní partneři by tak mohli žádat o „náhradu nemateriálních škod“, podobně jako je tomu ve Spojených státech, napsal magazín Der Spiegel.[/quote]

„Připravujeme návrh k výplatě bolestného pro rodinné příslušníky obětí, ještě ale není hotový,“ potvrdil dnes agentuře DPA mluvčí spolkového ministerstva spravedlnosti.

Návrh ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD) podle magazínu Der Spiegel předpokládá, že odškodněni budou jen pozůstalí po obětech, nikoliv ale rodinní příslušníci zraněných. Částky odškodného vyjdou v Německu asi nižší než v USA, napsal Spiegel. Členové vládní koalice se o nich zatím ještě dohadují.

Podle návrhu sociálních demokratů (SPD) by se měla kompenzace za psychické utrpení pohybovat mezi 20.000 a 60.000 eur (539.000 až 1,6 milionu korun). Právní expert křesťanských demokratů (CDU) Hendrik Hoppenstedt je naopak proti stanovení konkrétních závazných částek: „Poté, co zákon vstoupí v platnost, soudy jistě rychle dospějí k jeho uplatnění v právní praxi,“ tvrdí.

O chystaném zákonu o odškodnění nemajetkové újmy pro pozůstalé po obětech nehod se hovoří krátce před prvním výročím havárie letounu Airbus A320 německých aerolinek Germanwings na jihu francouzských Alp. Jak potvrdila nedávno zveřejněná závěrečná zpráva z vyšetřování, způsobil zřícení stroje záměrně jeden ze dvou pilotů Andreas Lubitz, když byl v kokpitu sám. Při vyšetřování vyšlo najevo, že se Lubitz léčil s psychickými problémy.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno