[quote]Německá vláda nehodlá prosazovat částečnou privatizaci výstavby a správy dálniční sítě. Německé dálnice musejí zůstat v rukou státu a mělo by to být zakotveno v ústavě i po plánovaném vytvoření společnosti, která bude dálnice spravovat. Podle včerejšího sdělení spolkového ministerstva dopravy se na tom shodli ministr financí Wolfgang Schäuble, ministr hospodářství a vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr dopravy Alexander Dobrindt.[/quote]

Týdeník Der Spiegel v polovině měsíce napsal, že ministerstvo financí navrhuje částečnou privatizaci německých dálnic, což by mělo zvýšit jejich efektivnost. Už v polovině října se vláda v Berlíně a spolkové země dohodly na tom, že by německé dálnice do budoucna financovala, stavěla a spravovala zvláštní společnost. Podle údajného plánu ministerstva financí by v tomto podniku mohl mít menšinový podíl soukromý sektor.

Včera se ale ministři dohodli, že plánovaná společnost pro výstavbu a správu dálnic by měla patřit celá státu. To by podle nich mělo být rovněž doplněno do ústavy.

Německá ústava určuje, že dálnice spravuje spolková vláda spolu s jednotlivými spolkovými zeměmi. Financování stavby dálnic poskytuje spolková vláda, za jejich plánování a stavbu jsou zodpovědné jednotlivé spolkové země. V případě přijetí návrhu na založení společnosti pro dálnice by se zřejmě musela přepsat ústava.

Zdroj: ČTK