Chystané zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta může státu vynést méně, než kolik tamní ministerstvo dopravy předpokládá. Tisíce německých řidičů by totiž mohly žádat vrácení ceny dálniční známky, pokud se jim podaří prokázat, že dálnice nevyužívají. Tím by se snížily příjmy z daně z vlastnictví motorového vozidla, v níž má být cena známky zahrnuta.
Ministr dopravy Alexander Dobrindt předpokládá, že stát na výběru mýtného vybere až 700 milionů eur (19,3 miliardy Kč) ročně. Po odečtení nákladů na správu systému by podle něj měl být čistý zisk zhruba 500 milionů eur (13,8 miliardy Kč).
Proti návrhu mýtného se ale postavila část německých řidičů, kteří dálnice nevyužívají. Ministerstvo proto do návrhu zákona přidalo možnost vrácení peněz za cenu známky v případě, že řidič prokáže, že po dálnici v uplynulém roce nejel. Jako doklad by měla stačit řádně vedená kniha jízd.
Týdeník Der Spiegel vyčíslil, že teoreticky by se o vrácení peněz za dálniční známku mohlo ucházet až několik set tisíc německých řidičů. To by v důsledku mohlo znamenat propad výběru mýtného o desítky milionů eur.
Týdeník navíc upozorňuje, že možné vrácení peněz by mohlo lákat i podvodníky. Kvůli zákonu o ochraně osobních údajů totiž stát nebude smět archivovat záznamy z mýtných bran na dálnicích, které budou snímat poznávací značky aut. Der Spiegel uvádí, že pro mnoho řidičů tak bude snadné zfalšovat knihu jízd, protože jim jízdu po dálnici nikdo neprokáže.
Zpoplatnění dálnic prosadila ve vládě bavorská Křesťanskosociální unie (CSU). Poměrně komplikovaný systém mýtného vychází z jejího volebního slibu, že za užívání dálnic budou platit pouze cizinci a mýtné nebude znamenat pro německé řidiče žádné dodatečné náklady.
Návrh zpoplatnění dálnic ale ještě může narazit na evropské předpisy. Podle deníku Bild má Evropská komise podezření, že systém představuje nepřímou diskriminaci neněmeckých řidičů. Komise také podle listu považuje cenu krátkodobých dálničních známek za příliš vysokou, a to především ve srovnání s roční cenou známky pro auta s malým objemem motoru.
Zdroj:ČTK