Zdroj: Archiv

[quote]Německo od příštího roku zavede mýtné na dálnicích pro osobní auta z Německa i ze zahraničí. Příslušný zákon, kterému už dříve dal zelenou Spolkový sněm, schválila i Spolková rada. Horní komora, která zastupuje německé spolkové země, nemohla zavedení mýtného vetovat, mohla ale docílit odložení jeho platnosti.   [/quote]

Několik spolkových zemí ležících na německých hranicích se snažilo prosadit zavedení dálničních úseků, na nichž by osobní auta mýtné platit nemusela. Podle nich příhraničním regionů hrozí kvůli výběru dálničních poplatků ekonomické škody, protože mýtné zatíží jen řidiče ze zahraničí. Němcům se o roční mýtné sníží daň z vlastnictví vozidla.

Mýtné na dálnicích bude zavedeno příští rok, kdy to přesně bude, ale ještě není známo. Výše poplatku bude záviset na ekologické náročnosti provozu auta. Rozpětí ročního poplatku by mělo být 22 až 130 eur (asi 604 až 3566 Kč). Kromě ročních poplatků budou mít zahraniční řidiči možnost zaplatit za desetidenní nebo dvouměsíční užívání dálnic.

Německo je poslední velkou evropskou tranzitní zemí, kde řidiči osobních aut za jízdu po dálnicích neplatí. Bezplatné dálnice pro osobní auta jsou dále v Dánsku, Estonsku, Finsku, Nizozemsku, Lichtenštejnsku, Lucemburku, Monaku a ve Švédsku.

V České republice mýtné platí osobní auta prostřednictvím takzvaných dálničních známek od roku 1995. Od roku 2007 začala nákladní auta platit mýtné na dálnicích podle počtu ujetých kilometrů, zatímco u osobních aut zůstal nadále časový poplatek. V současnosti roční kupon pro osobní auta do 3,5 tuny vyjde na 1500 korun, měsíční na 440 korun a desetidenní na 310 korun.

Zdroj: ČTK

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno