Zdroj: Archiv

[quote]Přední německá služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí konkurenční firmu Foodpanda. Slučování firem v tomto sektoru reaguje na zostřenou konkurenci, kdy na evropský trh rozvážení jídel začínají vstupovat mimo jiné velké americké technologické společnosti Amazon a Uber.[/quote]

Obě firmy vznikly v Berlíně za finanční podpory německé společnosti Rocket Internet, která pomáhá na svět novým firmám v segmentu internetového obchodu. Rocket Internet loni investovala do Delivery Hero 800 milionů eur (21,6 miliardy Kč) a ve Foodpanda má podíl 49,1 procenta, který má podle agentury Reuters hodnotu 31,8 milionu eur.

Delivery Hero má na základě loňského kola financování tržní hodnotu 2,9 miliardy eur. Firma bude financovat převzetí konkurenta vydáním nových akcií, jejichž část koupí Rocket Internet, a zvýší si tím svůj podíl ve firmě o 1,1 procentního bodu na 37,7 procenta.

Foodpanda se zaměřuje na rozvoz jídel po východní Evropě, Blízkém východě a v Asii. Firma minulý měsíc oznámila záměr prodat svou ruskou divizi Delivery Club za 100 milionů eur ruské skupině Mail.ru, která provozuje nejoblíbenější sociální síť pro Rusy. Celosvětově Foodpanda dostává asi dva miliony objednávek měsíčně ve srovnání s 18 miliony objednávek jejího nového vlastníka. Delivery Hero bude po akvizici operovat ve 47 zemích světa.

Světový trh rozvozu jídla poroste do roku 2020 o deset procent na více než 93 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), odhadla letos firma Euromonitor.

Zdroj: ČTK