[quote]Britská vládní agentura pro podporu inovací Innovate UK a Rada pro výzkum techniky a fyzikálních věd udělily dvouletý grant ve výši 772 000 liber projektu PRISM (Plastic Packaging Recycling using Intelligent Separation technologies for Materials, tj. recyklace plastových obalů za použití inteligentních technologií pro třídění materiálů).[/quote]

Řešiteli jsou Nextek, konzultant v oboru recyklace plastů, Wrap, britská dobročinná organizace zabývající se odpady, Brunel University, Tomra Sorting, CCL Label, Mirage Inks, Evolve Polymers, Johnson Matthey a Enlightened Lamp Recycling.

Cílem je najít luminiscenční materiály z nových kovových oxidů, jakož i zušlechtěných prášků z recyklovaných fluorescenčních lamp, které by mohly být aplikovány do etiket na plastových obalech a tím poskytnout levné řešení pro třídění v recyklačních zařízeních.

V první fázi, která se soustředila na způsoby identifikace a třídění, se dosáhlo 98% úspěšnosti a 95% čistoty.

V druhé fázi, která nyní probíhá, se hledá další optimalizace systému, včetně nových fluorescenčních sloučenin, zjišťuje se, jak reagují v distribučním řetězci a zda lze markery při opakovaném zpracování absolutně zničit.

Markery by mohly být iniciovány UV světelným zdrojem a detekovány ve viditelném spektru. Což je v silách mnoha moderních třídicích linek. Claire Shrewsburyová, manažerka, Wrap:

„UV světlo přidává další úroveň třídění. PRISM zachycuje jedinečný kód vytvořený normálně neviditelným luminiscenčními sloučeninami. To dovolí např. odlišit polymery pro kontakt s potravinami od nepotravinových, identifikovat černé plasty a celotělové smršťovací návleky.“

Mnohem účinněji půjde roztřídit polypropylenové obaly, lahve na mléko z HDPE a PET s návleky.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno