[quote]Nevýdělečný parkovací dům bude ve Slaném dál fungovat. Zastupitelé rozhodovali o přerušení jeho provozu, návrh neprošel. Provoz domu je prodělečný, město za něj ročně celkem zaplatí necelé tři miliony korun, zisk za parkování a pronájem části prostor bance činí asi tři čtvrtě milionu korun. Lidé dům využívají málo, jedním z důvodů je nedůvěra v jeho bezporuchovost a také několikaminutová doba pro výjezd z parkoviště.[/quote]

„Zastupitelé rozhodli o ponechání prostor v provozu za stávajících podmínek,“ uvedl starosta Slaného Pavel Zálom (ČSSD). Parkovací dům chce město pronajmout, záměr schválený radou nedávno zveřejnilo na webových stránkách.

Proti přerušení provozu parkovacího domu je například zastupitel Jaroslav Hložek (Volba pro Slaný). „Jestliže parkovací dům uzavřete, nevyřešíte problém s parkováním, ale vytvoříte další problém, a to co s tou budovou,“ řekl Hložek na dnešním jednání zastupitelstva.

Podle něj nebyly vyčerpány všechny varianty řešení, například možnost spoluprovozování s firmou ze soukromého sektoru, které by město mohlo přispívat. Podle Hložka by se dal dům také provozovat levněji.

Náklady na provoz má v případě pronájmu platit pronajímatel neboli podle nového občanského zákoníku pachtýř, jeho by pak byly příjmy za parkování, jehož výši by si mohl určit. Nabídka pronájmu se netýká části objektu, kterou využívá banka, té dosavadní pronájem zůstává. Roční výnosy za parkování představují 150.000 korun, dalších zhruba 600.000 korun dostává město jako nájemné od banky.

Město dům za 90 milionů korun splácelo, loni splátky zastavilo a chce slevu. Firma Koma Industry město žaluje. Slanému zbývá za dům doplatit 37 milionů korun, firma nabídla slevu 4,5 milionu korun. Město ale nabídku firmy nepřijalo a nechává si zpracovat znalecký posudek, který má adekvátní výši slevy určit. Zda společnost Koma Industry bude s městem dál jednat, nebo už nechá rozhodnout soud, zatím není jasné. Město se zabývá také platností uzavřené smlouvy, o které by měl také rozhodnout soud.

Parkovací dům byl vybudován v roce 2013 a má kapacitu téměř 150 aut, z toho 68 míst je vhodných i pro širší vozidla typu SUV. Systém funguje tak, že řidiči najedou na hydraulicky zvedanou plochu, zaplatí poplatek, automat jim auto vynese do patra a zaparkuje na volné místo.

Zdroj: ČTK