Zdroj: Daily Guide

[quote]V nigerijském hlavním městě Abuja byl včera opět zahájen provoz na mezinárodním letišti. To bylo šest týdnů uzavřeno kvůli opravám přistávací dráhy. Informovala o tom včera agentura Reuters. Během rekonstrukce byly lety přesměrovány do města Kaduna, které je od Abuji vzdálené 160 kilometrů. Letecké společnosti British Airways, Lufthansa a South African Airways však toto letiště odmítly využívat z bezpečnostních důvodů.[/quote]

Žádné odhady ekonomického dopadu uzavření letiště v Abuji zveřejněny nebyly. Pro srovnání však podle nejnovějších dostupných údajů o leteckém provozu vzlétlo z tohoto letiště v prosinci 2015 812 letadel, zatímco z Kaduny jen 12.

První zahraniční stroj, který v Abuji včera přistál kolem poledne místního času, přiletěl z Addis Abbeby a patřil letecké společnosti Ethiopian Airlines, které jako jediná zahraniční společnost během uzavření letiště v metropoli využila letiště v Kaduně. Jelikož cesta mezi dvěma městy může být nebezpečná, nigerijská vláda posílila bezpečnostní opatření. Šest týdnů se nakonec obešlo bez incidentu.

Původně se očekávalo, že letiště, které bylo uzavřeno od 8. března, bude znovuotevřeno až ve středu, provoz tak byl zahájen o 24 hodin dříve.

Nigérie, která má přes 180 milionů obyvatel, je nejlidnatější africkou zemí. Země má rovněž největší ekonomiku ze všech zemí v Africe a je šestým největším vývozcem ropy ve světě. Pokud jde o ničení životního prostředí a spory spojené s rozdělováním peněz získaných z obchodu s ropou, měla těžba této suroviny na zemi však i neblahý dopad. Zemi dlouhodobě zmítá násilí.

Zdroj: ČTK