[quote]Mezinárodní letiště v nigerijské metropoli Abuja bude uzavřeno kvůli rekonstrukci ranveje. Práce se uskuteční v únoru a v březnu a potrvají asi šest týdnů. Během oprav budou lety přesměrovány do města Kaduna. Jelikož cesta mezi dvěma městy může být nebezpečná, nigerijská vláda posílí bezpečnostní opatření, napsala agentura AP.[/quote]

Na špatný stav přistávací dráhy si již stěžovalo několik leteckých společností. V srpnu se kvůli špatné dráze při přistávání poškodilo jihoafrické letadlo. Během šestitýdenní rekonstrukce budou lety přesměrovány na malé letiště ve městě Kaduna ležícím 250 kilometrů od Abuje. Opravy však budou pokračovat ještě dalších šest měsíců po znovuotevření letiště v metropoli.

Nigérie, která má přes 180 milionů obyvatel, je nejlidnatější africkou zemí. Země má rovněž největší ekonomiku ze všech zemí v Africe a je šestým největším vývozcem ropy ve světě. Pokud jde o ničení životního prostředí a spory spojené s rozdělováním peněz získaných z obchodu s ropou, měla těžba této suroviny na zemi však i neblahý dopad. Zemi dlouhodobě zmítá násilí.

Islamistická skupina Boko Haram terorizuje severovýchod země i příhraniční oblasti sousedních států, kde všude chtějí vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Konflikt si již vyžádal na 20.000 obětí a 2,6 milionu lidí kvůli němu uteklo ze svých domovů.

Cesta mezi Kadunou a Abujou může být nebezpečná kvůli zlodějům, kteří tu unášejí lidi a požadují výkupné. Nigerijská vláda proto na trase zavede kyvadlovou dopravu s bezpečnými autobusy. Ačkoliv existuje i možnost vlakové dopravy, nejbližší nádraží u Kaduny se spoji do Abuje je vzdálené asi 45 kilometrů.

Zatím není jasné, zda se budou rušit lety, ale je to pravděpodobné. Malé letiště v Kaduně, které není vybaveno počítači a cestujícím jsou tak letenky vypisovány ručně, pravděpodobně není schopno přijímat stejné množství cestujících jako letiště v Abuji.

Zdroj: ČTK