[quote]Ačkoliv nám automobilky snad na každém kroku předkládají své líbivé představy o autonomních a ekologických vozidlech, je pro mnohé běžné řidiče tato myšlenka téměř neuchopitelná. Nissan proto zveřejnil video, ve kterém veřejnosti přibližuje svou představu budoucnosti, ve které budou auta, domácnosti a vnější prostředí propojené do jedné energetické sítě.[/quote]

Ve městě budoucnosti zaparkují všechna auta zcela automaticky před vaším domem a v tu chvíli se začnou dobíjet skrze bezdrátové stanice. Ve videu je znázorněno, jak může taková baterie ve vašem autě nejen posloužit k provozu vaší domácnosti, ale může svou energií přispět i do veřejné rozvodné elektrické sítě. Dostatek energie pro provoz domácnosti zde zajišťují solární panely na jedné straně a autobaterie na druhé.

pwrplnt

Samozřejmě, že tyto technologie již existují jako samostatné komponenty, ale toto video pomáhá veřejnosti pochopit, jaký by byl svět, ve kterém by všechny tyto komponenty byly propojeny a tvořily jeden energetický ekosystém.

 

Představa je to sice velmi lákavá a líbivá, ale přece jen by se zde našla alespoň něco, co by se dalo vytknout: představte si, že své auto zaparkujete uprostřed budovy, kde pracujete a kamkoliv jdete, musíte se vyhýbat zaparkovaným autům.

carprkng

Je očividné, že se Nissan stále ještě nevzdal svého dávného snu (2013) o nositelném elektronickém asistentovi. Proto tento kousek nositelné elektroniky zařadil i do svého konceptu.

Na konci videa pokládá Nissan otázku: „Co kdyby bylo energie najednou tolik, že by se stala volnou komoditou sdílenou napříč městem všemi lidmi?“ Sice to zní velmi dobře, ale přece jen předělat celou energetickou síť není tak snadné jako vypustit do světa novou aplikaci.

nssncncpt

Podle odhadů potrvá ještě několik desetiletí, než se podaří do běžného provozu zařadit též autonomní vozidla a implementovat alternativní zdroje energie. Mezitím můžeme toto video brát jako jakýsi nástin toho, co by mohlo přijít v příštích letech.