[quote]Za měsíc a půl provozu svezla nová brněnská expresní autobusová linka E50 více než 40.000 cestujících. Dopravní podnik tak spojil Kamechy a Bystrc s průmyslovou zónou na Černovické terase. Autobusy, které jezdí pouze v dopravní špičce pracovních dnů, jsou tak vytížené zhruba ze 60 procent, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.[/quote]

Linku, která ujede 24 kilometrů za 42 minut, zavedl dopravní podnik jako nabídku rychlého spojení pro zaměstnance podniků v průmyslové zóně. Dosud bylo výrazně výhodnější jezdit z okrajových částí autem. Autobus kromě Kamech a Bystrc obsluhuje i Kohoutovice, Bohunice, Starý Lískovec a Komárov.

„Věřili jsme, že si linka cestující najde. Skutečný počet nás ale překvapil. Potvrzuje se, že podobná expresní linka v Brně chyběla,“ řekl generální ředitel Miloš Havránek. Nejvytíženější je první spoj, který z Kamech na Černovickou terasu odjíždí v 5:00. „Od ledna jsme proto na něj nasadili kloubový autobus. Běžně jím jezdí až 100 lidí,“ uvedl vedoucí dopravního provozu Jan Seitl.

Dopravní podnik získal i mnoho podnětů od cestujících k úpravě jízdního řádu či vložení dalších zastávek. Uvažuje se o posunutí některých odjezdů z Černovické terasy, vkládání dalších zastávek se však nejeví jako vhodné vzhledem k expresnímu charakteru linky.

Dopravní podnik i do budoucna uvažuje o dalších podobných linkách, které by využily velký městský okruh a spojily by hustě obydlená místa. Jde například o spojení Králova Pole s Černovickou terasou či Králova Pole s bohunickým kampusem. V obou případech je však limitující dopravní situace na nedostavěných částech okruhu, jako je Tomkovo náměstí či Žabovřeská, kde stojí ve špičce kolony aut. „V každém případě se chceme věnovat vyhledávání alternativních spojení, aby cestující měli širší možnosti cestování po Brně,“ sdělil Havránek.

Koncept, kdy autobusy pokrývají přepravní poptávku okrajových částí města mimo širší centrum, funguje v řadě velkých měst v západní Evropě, v roce 2012 zavedla takzvané metrobusy Praha. V Brně už v dřívější době jezdily podobné expresní linky, a to z různých částí města například do líšeňského Zetoru, v němž pracovaly stovky lidí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno