Čína plánuje založit novou peněžní instituci, která by zaplatila vytvoření „Nové hedvábné cesty“ tím, že by investovala miliardy dolarů do projektů pro obnovení mezinárodní pozemní cesty a námořního spojení přes střední Asii.
Z čínských zdrojů vyplývá, že přidružené vládní oddělení by založilo „Námořní banku hedvábné cesty“ s minimálním zaplaceným kapitálem 521,2 milionů liber (cca 18 miliard českých korun), které by byly zaplaceny Fondem pro management investic hedvábné stezky a členskými státy sdružení ASEAN.
Čínský prezident Xi Jinping v sobotu řekl, že Čína by dala 25,5 miliard liber (cca 891 miliard českých korun) do speciálního Fondu nové hedvábné cesty, aby přinesla investice do infrastruktury, finanční kooperaci a kooperaci rychlostního průmyslu a „zničila zúžení ve spojeních“ v Asii.
Tato iniciativa mimo jiné sníží závislost Číny na linkách přepravy, které jsou ovládané evropskými přepravci, a na mořským linkám, které jsou kontrolované americkým námořnictvem. Díky nové hedvábné cestě se podaří Číně dostat na nové trhy. Čínské burzy tuto zprávu přijali s nadšením, a to především kvůli tomu, že jde podle nich o správné investování směrem do společností zabývající se infrastrukturou.
Cíl mít sjednocený dopravní dodavatelský řetězec na Nové hedvábné stezce, bude prospívat nejen Číně, ale i pozitivně ovlivní středoasijské země jako je Kazachstán a dále východní evropské země jako je Litva.
Při otevření Mezinárodní logistické výstavy čínské hedvábné cesty zástupce ministra dopravy a komunikací z Litevské republiky řekl: „Nová hedvábná cesta je základem integrační politiky, zatímco logistika a přeprava jsou její základními elementy.“
Podle zástupců provincie Lianyungang Čína doufá, že zvýší spolupráci tím, že spojí evropský a asijský kontinent impozantní přepravní cestou, vedoucí z Číny přes Kazachstán do Evropy. Dosáhlo by se velkého úspěchu, pokud by jediný přepravní systém spojoval Baltické moře a Tichý oceán.
Litva má ambiciózní a motivovanou pracovní sílu spolu s moderní a vyvinutou infrastrukturou. Dále je partnerem v mezinárodních projektech, které ovlivňují celý region. Litva tím pádem může být silným výchozím bodem pro Novou hedvábnou cestu.
Podle čínských zástupců Čína velmi oceňuje, že se zkušené, takzvaně transportní státy jako je Litva zapojují do projektu a zdůrazňují, že konference je skvělým místem pro konzultace.
Zdroj:elogistika.info