[quote]Německé firmy Zelfo Technology a Upgrading vkládají výrobu trvale udržitelných obalů do rukou samotných výrobců potravin tím, že vypracovaly postup výroby nasávané kartonáže z mikro- a nanofibrilární celulózy (M/NFC) z pšeničné slámy. Využívá se při tom výhradně lignocelulózové vlákno a není zapotřebí žádné další pojivo.[/quote]

Materiál splňuje nároky průmyslového balení, výrobky jsou dostatečně odolné a mají hladký, uzavřený povrch. Zkušební misky měly velikost asi 250 × 150 × 50 mm, standardně budou nabízeny menší či větší rozměry. K obarvení dle požadavků prodejce lze použít netoxická barviva.

V daném případě byla použita pšeničná sláma, ale zpracovat lze téměř všechny vláknité zbytky plodin nebo odpad, které se najdou u každého výrobce potravin. V surovině lze kombinovat různé procentuální podíly M/NFC s novou celulózou nebo rozvlákněným odpadovým materiálem, čímž se mění jak vlastnosti výrobku, tak náklady na výrobu.

Zkouškami byl stanoven minimální a maximální obsah M/NFC, aby se dosáhlo standardních výrobních časů. Výroba materiálu má nízkou energetickou náročnost. Likviduje se stejně jako papírový odpad z domácností, protože je netoxický a biologicky odbouratelný. Další výhodou je výroba „just in time“. Protože většina dosavadních zájemců o metodu je z Evropy, vývoj bude probíhat ve zkušebním provozu poblíž Hannoveru.

Zdroj: Packaging

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno