Zdroj: Archiv

[quote]Evropská unie podle sdělení komise ze 17.5. 2017 opět tento týden obnovila svůj závazek k právu každého člověka na vzdělání, a to iv těch nejnáročnějších okolnostech. V rámci nástroje přispívajícího k stabilitě a míru poskytne Evropská unie 10 milionů EUR na podporu ředitelství pro vzdělávání v opozici v Sýrii. [/quote]

Prioritou Evropské unie je zachování základních služeb, jako je přístup a kvalita vzdělávání sýrského obyvatelstva uprostřed konfliktu, zejména v oblastech, kde chybí dostatečné finanční prostředky, aby byli připraveni pomoci ještě jednou po skutečné politické změně v Země probíhá. Prostředky Evropské unie pomohou ředitelstvím pro vzdělávání, aby uspokojila základní životní potřeby učitelů a zaměstnanců a aby řešila otázky přístupu a kvality školní docházky.

Financování ze strany Evropské unie poskytne potřebné prostředky, které studentům umožní absolvovat zkoušky na střední škole v létě roku 2017, což jsou předpoklady pro vstup na univerzitu. V akademickém roce 2017/18 budou fondy zajišťovat poskytnutí stipendií více než 11 000 učitelům a vzdělávacím činitelům v provinciích Idlib, Aleppo, Dera’a a venkovském Damašku v opozici, a tedy přístup ke vzdělání až pro 450 000 studentů až 2000 škol.

Psychosociální aktivity, které pomohou studentům, učitelům a jejich komunitám vyrovnat se s traumatem a zapojením mládeže, dosáhnou až 50 000 studentů a jejich komunit. Podpora ředitelství pro vzdělávání, která pracuje pod dočasnou syrskou vládou, rovněž pomůže chránit občanský prostor v Sýrii a pomůže zabránit radikalizaci.

Tato podpora dále ukazuje, že Evropská unie podporuje syrský lid od vypuknutí krize. Evropská unie je vedoucím činitelem, který mobilizoval společně s členskými státy EU více než 9,4 miliardy EUR v humanitární a rozvojové pomoci pro syrské uprchlíky v Sýrii a v okolních zemích. Rovněž aktivně podporuje politické urovnání konfliktu pod záštitou OSN v Ženevě, která přinese skutečný politický přechod v souladu s příslušnými rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a přinese mírový režim sýrskému obyvatelstvu.