[quote]ČD Cargo nakoupí nové lokomotivy od společnosti Siemens Česká republika. V tiskové zprávě to oznámily České dráhy. Cena pěti lokomotiv Vectron včetně nezbytného vybavení pro provoz na evropských železnicích vyjde na zhruba 20 milionů eur (540 milionů korun), řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.[/quote]

„Chceme-li si udržet náš tržní podíl a pozici jednoho z nejvýznamnějších evropských dopravců, je obnova vozidlového parku nezbytná a tyto lokomotivy jsou první, nikoliv však jedinou významnou investicí v této oblasti,“ uvedl k nákupu předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik.

Pořízení lokomotiv, které budou schopné provozu ve všech sousedních zemích, a dále v Rumunsku a v Maďarsku, zrychlí mezistátní přepravu zásilek a pomůže Cargu v expanzi na nové trhy, očekávají dráhy.

První lokomotivu Vectron pro ČD Cargo budou moci zájemci vidět v červnu na mezinárodním veletrhu železniční techniky Czech Raildays v Ostravě. Zbylé lokomotivy dostane ČD Cargo do konce letošního roku.

ČD Cargo o potřebě modernizace stárnoucího vozidlového parku mluví dlouhodobě, záměr koupit prvních několik lokomotiv tohoto typu pochází z roku 2014. V současnosti ČD Cargo provozuje 650 lokomotiv, nové stroje tak tvoří zlomek kapacity dopravce. Průměrné stáří vozidlového parku ČD Cargo přesahuje 30 let.

ČD Cargo je dceřinou společností Českých drah. Největší tuzemský železniční nákladní dopravce ročně přepraví 78 milionů tun nákladu.

Zdroj: ČTK