[quote]Vláda se s hejtmany dohodla na přípravě nového memoranda o fungování regionální železniční dopravy. Nově by mělo platit 15 let, uvedl po středečním jednání ve Strakově akademii premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh na financování krajské osobní železniční dopravy pro léta 2020 až 2034 schválil kabinet minulý týden. Kraje by ke každé vynaložené koruně na provoz železniční dopravy mohly získat zhruba 30 haléřů státní dotace.[/quote]

„Poděkovali jsme za usnesení z minulého týdne. Jedná se o mimořádnou a zásadní věc,“ řekl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Poznamenal, že se memorandum týká minimálně několika dalších volebních období a zajistí tak jistotu. Do roku 2010 podle něj museli kvůli železnici hejtmani „leštit kliky každý rok“. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) podpořil podle Haška v diskusi roli národního dopravce.

Peníze na spolufinancování krajské železnice posílá stát prostřednictvím ministerstva dopravy od roku 2010 na základě memoranda, které má platit do roku 2020. Na tu dobu ministerstvo slíbilo krajům každoroční účelovou dotaci 2,6 miliardy korun plus inflační navýšení. Tato částka by se nově měla zvýšit na téměř 2,9 miliardy korun. To má krajům pokrýt předchozí výpadek způsobený tím, že se v letech 2011 až 2013 částka o inflaci nezvyšovala.

Mezi kraji panuje výrazný rozdíl ve výši dotace na krajskou železnici. Největší podíl státních peněz k vlastním financím dostal podle ministerského šetření v roce 2014 Královéhradecký kraj. Ke svým 367 milionům korun od ministerstva dopravy dostal více než 270 milionů korun. Zatímco poměr státních dotací k vlastním vynaloženým penězům v Královéhradeckém kraji dosáhl více než 41 procent, v nejslabším Karlovarském kraji to byla pětina.

Vláda s hejtmany probírala také podporu na opravy silnic druhých a třetích tříd, které krajům rozděluje ministerstvo dopravy. Letos jsou to tři miliardy. „Informovali jsme vládu o připravenosti krajů předložit další projekty až do výše pěti miliard,“ uvedl Hašek. Projekty za další dvě miliardy jsou kraje podle Haška připraveny realizovat do konce letošního roku v závislosti na výsledcích činnosti Státního fondu dopravní infrastruktury.

Hašek navrhl zahájení diskuse o tom, kam by se mohly přesměrovat peníze z evropských fondů, kdyby se nepodařilo znovu schválit některé dopravní projekty podle novely procesu posuzování vlivů staveb na životní prostředí (EIA). Kraje podle něj navrhují využít v takovém případě část peněz na pořízení nových kolejových vozidel na regionální i celostátní úrovni a část peněz dát do rekonstrukcí a oprav silnic druhých a třetích tříd.

Hovořilo se rovněž o rozhodnutí vlády, že od 1. ledna 2017 nebudou zajišťovat leteckou záchrannou službu v Českých Budějovicích a Brně soukromníci, ale armáda a policie. „Garantujeme, že bude služba poskytována v rozsahu, který umožní zásah, když to bude potřeba,“ řekl Hašek. Občané podle něj nepocítí žádnou změnu.

Zdroj: ČTK