[quote]Francie zavedla ve svém právním řádu (Code de l’environnement) s účinností od 1.1.2015 povinné značení vybraných produktů prodávaných pro domácnosti, respektive pro spotřebitele novým, dosud u nás neznámým recyklačním symbolem. Souvislosti, seznam určených produktů, odkazy na francouzský právní řád, provedení a příklady uvádí uživatelská příručka SIGNALÉTIQUE COMMUNE DE TRI TRIMAN, v anglickém provedení TRIMAN UNIFIED RECYCLING SIGNAGE AND MARKING SYSTEM.[/quote]

Vize jednotného trhu dostává další ránutriman_Can_LaitInfantile_300x862px-72w

Tento krok je v rozporu s budováním jednotného evropského trhu, může českým exportérům ztěžovat přístup na francouzský trh. Z dostupných informací se jeví, že tímto speciálním recyklačním symbolem (jinde v Evropě i mimo Evropu neznámým a nepoužívaným) musí být označeny obaly všech komodit zboží, které se může stát předmětem nákupu spotřebitelem (pro užití či spotřebu v domácnostech).

To ohrožuje hladký export (přesněji přeshraniční dodávky v rámci jednotného evropského trhu) do Francie jak potravin, léčiv, nápojů (piva) i spotřebního zboží.

Termínová disharmonie pro francouzsku

Vzhledem k tomu, že v těchto nových předpisech a v příručce jsou používány pojmy (emballages ménagers; household packaging), které jsou odlišné od pojmů používaných ve směrnici o obalech a obalových odpadech 94/62/ES (l`emballage de vente ou emballage primaire; sales packaging or primary packaging) a vzhledem k protimluvnému požadavku na značení pro elektrospotřebiče a baterie považuje OBALOVÝ INSTITUT SYBA za nutné zapojit do jednání o tomto problému zástupce dotčených ministerstev i pracovníky ambasády v Paříži.

Cíl jednání

Vzhledem k tomu, že unijní právo umožňuje členským zemím výjimky a ty mohou s odvoláním na péči o zdraví svých občanů či ochranu životního prostředí zavést regulace nad rámec bruselských předpisů (což je samo o sobě absurdní), nelze očekávat změnu francouzských zákonných předpisů. Cílem by mělo být:

1) identifikovat okruhy dotčených výrobků;

2) informovat výrobce baleného zboží;

3) informovat výrobce obalových materiálů a obalů i výrobce technologií pro značení.

 

Zdroj: Syba – Vlado Volek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno