[quote]Nové trolejbusy dodá Dopravnímu podniku Chomutova a Jirkova společnost Škoda Elektric. Za 15 vozů zaplatí společnost vlastněná oběma městy 170 milionů korun, řekl ČTK Michal Tobrman ze společnosti. První vozy se v chomutovské MHD objeví ještě do konce letošního roku.[/quote]

Dopravní podnik pořídí deset osmnáctimetrových kloubových trolejbusů typu Škoda 27 Tr a pět dvanáctimetrových trolejbusů typu Škoda 26 Tr.

,,Severočeský dopravce tak díky dodávce za zhruba 170 milionů korun v podstatě zcela obnoví vozový park trolejbusů,“ uvedl člen představenstva Škoda Electric Karel Majer.

Dopravní podnik tak obmění prakticky celý vozový park. Některé stávající trolejbusy jsou přes 20 let staré.

,,Zásadně vzroste i komfort pro cestující a řidiče. Nízkopodlažní vozidla s moderním asynchronním pohonem například nabídnou plošinu pro vozíčkáře, nebo nový zvukový orientační a informační systém,“ doplnil obchodní manažer společnosti Radek Kapr.

Chomutov obměnu zastaralého vozového parku plánoval dlouho. V minulém programovacím období ale neuspěl s žádostí o evropskou dotaci, tu tehdy z ROP Severozápad získal Most a Ústí nad Labem. Teď to chomutovská radnice zkouší znovu. Podnik by mohl získat z Evropské unie až 85 procent nákladů.

,,Máme ji přislíbenou, ale budeme muset najít peníze na spoluúčast i my,“ řekl už dříve chomutovský primátor Marek Hrabáč.

Kromě trolejbusů plánuje podnik pořízení dvou autobusů na zemní plyn.

Na území Chomutova a Jirkova jezdí celkem 16 trolejbusů. Jirkov nejprve v loňském roce schválil ukončení jejich provozu, později své rozhodnutí město změnilo. Chomutovští zastupitelé se před rokem v dubnu jednoznačně vyslovili pro pokračování provozu trolejbusové městské hromadné dopravy.

Zdroj: ČTK