[quote]Nové Veselí se dočká obchvatu, pokud na něj Kraj Vysočina sežene dotaci, řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Městys za vybudování nových zhruba pěti kilometrů silnice II. třídy bojuje léta, po svém zvolení se za stavbu přimluvil i prezident Miloš Zeman, který ve Veselí chalupaří. Přípravnými kroky se zabývala úterní krajská rada. Smlouvu o společném postupu mezi krajem a samosprávami kvůli obchvatu bude schvalovat krajské zastupitelstvo.[/quote]

„Diskuse o obchvatu Nového Veselí je dlouhodobá, široká, angažovalo se do toho množství různých představitelů,“ řekl Běhounek.

Návrh smlouvy se týká spolupráce kraje s Novým Veselím a sousední obcí Budeč, které by obchvat také pomohl. Samosprávy by podle návrhu měly zaplatit projekt potřebný pro územní rozhodnutí o stavbě a vyjednat výkupy pozemků. V případě realizace stavby od nich kraj dokumentaci i půdu vykoupí.

Běhounek upozornil na to, že bez dotace kraj obchvat stavět neplánuje. „V případě, že se na to nepodaří sehnat peníze, z rozpočtu kraje to zatím ve výhledu není,“ řekl.

Novým Veselím a Budčí prochází silnice II. třídy mezi Jihlavu a Žďárem nad Sázavou. Ve Veselí žije 1300 lidí, Budeč má 190 obyvatel. Novoveselský starosta Zdeněk Křivánek (za KDU-ČSL) řekl, že na silnici jsou nebezpečná místa a s houstnoucí dopravou v městysi přibývá nehod. Náklady na pořízení základní dokumentace pro obchvat odhadl kolem milionu Kč. Díky iniciativě obcí by ale šance na stavbu měly stoupat. „Kraj nám sdělil, že to není jeho priorita, ale tuto možnost nám dali,“ řekl.

Petici požadující obchvat podle Křivánka loni podepsalo přes 60 procent obyvatel Veselí. Ženy tam také začaly plést šálu, která má být dlouhá jako obchvat. Zatím měří stovky metrů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno